Nowy standard. Twoje centrum tworzenia inteligentnego, szybkiego i zrównoważonego oprogramowania AI
Table of Contents
Największym problemem przy wyborze firmy tworzącej oprogramowanie dla ochrony zdrowia jest znalezienie takiej, która wcześniej wdrażała oprogramowanie w regulowanym środowisku klinicznym i której zespół wie, co może się posypać.
Ochrona zdrowia od 14 kolejnych lat pozostaje branżą o najwyższych kosztach naruszeń danych — średnio 7,42 mln USD na incydent według raportu IBM 2025 Cost of a Data Breach, przy średnim czasie wykrycia i opanowania incydentu wynoszącym 279 dni. Jednocześnie finansowanie nadal płynie szerokim strumieniem: amerykańskie startupy digital health pozyskały 7,4 mld USD w ramach 244 transakcji w pierwszej połowie 2026 roku, wobec 6,4 mld USD w pierwszej połowie 2025 roku, zgodnie z danymi Rock Health przytoczonymi przez TechTarget.
Ten artykuł robi dwie rzeczy. Przedstawia siedem firm tworzących oprogramowanie dla ochrony zdrowia i pokazuje, jak naprawdę wyglądają stawki i koszty tworzenia w 2026 roku, które standardy mają znaczenie przy jakim typie produktu oraz jakie pytania odróżniają dostawcę, który już to robił, od takiego, który dopiero będzie się tego uczył na twój koszt.
Podsumowanie dla kadry zarządzającej
Stawka godzinowa jest najsłabszym wskaźnikiem całkowitego kosztu w regulowanym projekcie dla ochrony zdrowia, bo poprawki wynikające z pominiętych wymagań dotyczących zgodności z przepisami i integracji wielokrotnie przewyższają różnice stawek między regionami. Siedem firm poniżej obejmuje przedział od 25 do 199 USD za godzinę oraz minimalne poziomy zaangażowania od 10 000 do 75 000 USD, a właściwy poziom dla ciebie wyznaczają klasa regulacyjna twojego produktu i złożoność integracji, a nie preferowany budżet.
MVP zgodne z HIPAA kosztuje w 2026 roku mniej więcej od 40 000 do 100 000 USD; platforma korporacyjna z integracją z EHR zaczyna się od około 250 000 USD i przekracza 500 000 USD, przy czym sama pojedyncza integracja z EHR dokłada od 15 000 do 80 000 USD. Zespoły posiadające ISO 13485 i potrafiące przygotować dokumentację cyklu życia zgodną z IEC 62304 kosztują więcej za godzinę, a mniej w przeliczeniu na gotowy produkt, gdy twoje oprogramowanie jest wyrobem medycznym.
Jeśli wszystko inne jest porównywalne, większą wartość ma dostawca, który podczas pierwszej rozmowy pyta o twoją ścieżkę regulacyjną, niż ten, który od razu podaje wycenę.
Najlepsze firmy tworzące oprogramowanie dla ochrony zdrowia w 2026 roku
Ta lista nie jest rankingiem. Te siedem firm wybraliśmy po to, by pokazać, co w praktyce może oznaczać „firma tworząca oprogramowanie dla ochrony zdrowia”: 130-osobowe europejskie studio produktowe, wyspecjalizowaną firmę działającą wyłącznie w ochronie zdrowia z certyfikacją jakości dla wyrobów medycznych, chicagowską firmę tworzącą produkty cyfrowe dla platform badawczych w środowisku akademickim, montrealski zespół innowacyjny łączący computer vision ze sprzętem stomatologicznym, globalnego partnera inżynierskiego zatrudniającego 400 osób, firmę tworzącą oprogramowanie od 1992 roku oraz indyjski zespół product engineering specjalizujący się w AI. Różnią się regionem, poziomem cen, skalą i specjalizacją, a każda z nich jest dobrą odpowiedzią na inne pytanie.
Monterail pojawia się jako pierwszy, bo to blog Monterail. Liczą się profile firm; kolejność niczego nie sugeruje.

Monterail
Monterail to firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania agentowego, założona w 2010 roku we Wrocławiu, w Polsce, z ponad 130 inżynierami, projektantami i specjalistami produktowymi zatrudnionymi in-house oraz ponad 900 zrealizowanymi projektami, z czego ponad 75 to aplikacje dla ochrony zdrowia. Wśród jego klientów są Merck, Bosch, EY, DocPlanner i SharkNinja, a firma działa w obszarach healthtech, MedTech, FemTech, fintech, proptech i retail. Trzy przejęcia zmieniły część biznesu związaną z ochroną zdrowia: w 2024 roku Untitled Kingdom, agencja produktowa MedTech, a następnie w 2025 roku EL Passion i Lakeview Labs. Firma podaje obecny NPS na poziomie 71, ma oficjalne partnerstwa z Vue.js i Nuxt oraz znalazła się w rankingach najszybciej rosnących firm Deloitte i Financial Times 1000.
Przykładowy projekt Monterail
Joii, dubliński startup femtech założony przez Justynę Strzeszyńską, chciał zamienić zdjęcie zużytej podpaski w mierzalne dane kliniczne: objętość krwawienia w mililitrach, wielkość skrzepów, trendy cyklu. Nikt wcześniej tego nie zrobił. Monterail zbudował aplikacje na iOS i Androida w Flutterze oraz opracował skaner do analizy obrazu w czasie rzeczywistym, który musiał działać przy różnym oświetleniu i pod różnymi kątami ustawienia aparatu w prawdziwej łazience, a następnie zintegrował go z obiema platformami. Skaner osiągnął 99% dokładności w przetwarzaniu obrazu. Joii wystartowało w 2025 roku, bezpłatnie w obu sklepach, z certyfikację wyrobu medycznego klasy I w Wielkiej Brytanii i jest chroniony wieloma patentami. Użytkownicy mogą teraz pokazać lekarzowi zmierzone wartości zamiast opisywać je przymiotnikami. Przeczytaj case study Joii.
Ile kosztuje rozwój oprogramowania medycznego w Monterail?
Profil Monterail w Clutch podaje średnią stawkę godzinową na poziomie 25–49 USD oraz minimalną wartość projektu od 10 000 USD, przy ocenie kosztów 4,4/5. Rzeczywista wartość współpracy wahała się od 30 000 USD do ponad 1 mln USD, a najczęstszy przedział dla projektów custom software w 19 opiniach to 50 000–199 999 USD Ten poziom stawek plasuje się na dole europejskiego zakresu w tabeli porównawczej poniżej, a tak niski próg wejścia jest nietypowy dla firmy tej wielkości: większość studiów zatrudniających ponad 100 osób wycenia prace product discovery poza zasięgiem zespołów na wczesnym etapie rozwoju.
Co klienci mówią o współpracy z Monterail?
„Przeszliśmy od reaktywnego planowania do proaktywnych decyzji opartych na danych. Możliwość zobaczenia prototypu w ciągu jednego dnia i tak szybkiego rozwinięcia go do rozwiązania gotowego dla przedsiębiorstw całkowicie zmieniła nasze podejście do zarządzania zasobami.” - Bram Verstraeten, Senior Project Manager, SPIE Belgium
„Zaimponowało mi, jak szybko Monterail zrozumiał złożoną i niszową branżę oraz przełożył tę wiedzę na przejrzystą i praktyczną strukturę systemu. Mam pewność, że dobrze rozumie zarówno wizję produktu, jak i kontekst komercyjny.” - Amelia Christie, Limited Director, Christie Constructive
„Jeśli chcesz zlecić programowanie firmie oferującej najniższą stawkę godzinową, Monterail nie będzie dla ciebie. Jeśli chcesz szybko budować produkty, które wygrywają na rynku, Monterail powinien znaleźć się na twojej krótkiej liście.” - Alan Buxton, CTO, Simfoni
Dlaczego firmy wybierają Monterail?
Onboarding jest wielokrotnie opisywany jako szybki — według opinii zespół integruje się z ich zespołem, zamiast działać jak osobny dostawca
Szerokie kompetencje w Ruby on Rails, React, Vue, Flutter i React Native, wsparte oficjalnymi partnerstwami z Vue.js i Nuxt
Mocne portfolio MVP i prototypów, w tym produktów, które później uzyskały certyfikację wyrobów medycznych
Kompetencje w MedTech i FemTech są poparte realnymi zasobami i zespołem, a nie tylko deklaracjami — dzięki przejęciu Untitled Kingdom
Godziny pracy we Wrocławiu pokrywają się zarówno z Wielką Brytanią, jak i wschodnim wybrzeżem USA, a ceny pozwalają zacząć od małej skali i rozszerzać współpracę
Momentum
Momentum to firma software’owa działająca wyłącznie w ochronie zdrowia , również z siedzibą we Wrocławiu, w Polsce, założona w 2016 roku jako Applover, przemianowana w 2024 roku, po zwrocie w stronę HealthTech w 2020 roku. Firma deklaruje ponad 100 aplikacji dla ochrony zdrowia dostarczonych od 2016 roku oraz ponad 220 projektów łącznie. Wyróżnia ją zestaw narzędzi open source, które zespół rozwija i udostępnia klientom: Terraform HealthStack do uruchamiania infrastruktury zgodnej z HIPAA, frameworki integracyjne EHR oparte na FHIR, AI Notetaker do dokumentacji medycznej oraz FHIRboard do analityki danych medycznych. Momentum ma certyfikat ISO 13485 w zakresie tworzenia oprogramowania dla wyrobów medycznych oraz obecność w rankingach FT1000 (2023 i 2024), Forbes Diamond (2023) i Deloitte Fast 50. Wśród klientów są Kilo Health, Egis Pharmaceuticals, Telemedi i Caily.
Przykładowy projekt Momentum
Wynter Johnson założyła Caily po tym, jak koordynowała opiekę nad swoją babcią między rodzeństwem, arkuszami kalkulacyjnymi i wiadomościami grupowymi — w tę samą lukę wpada 53,4 mln amerykańskich opiekunów rodzinnych. Momentum zbudowało tę platformę od zera: Ruby on Rails i PostgreSQL do modelowania uprawnień, Flutter dla iOS i Androida, React dla webu, infrastrukturę na AWS gotową do spełnienia wymogów HIPAA oraz warstwę łączności z EHR ukierunkowaną na Epic, Cerner, AthenaHealth, Allscripts i inne systemy. Najtrudniejsze nie były integracje. Chodziło o zbudowanie logiki uprawnień, która pozwala 80-letniej osobie objętej opieką udostępnić wpis o samopoczuciu jednej córce, ale nie drugiemu synowi, bez zamieniania koordynacji w chaos. Caily zostało uruchomione zgodnie z harmonogramem w lipcu 2025 roku na iOS, Androidzie i w wersji webowej, a wszystkie pięć modułów MVP dostarczono na czas i zgodnie z budżetem. Przeczytaj case study Caily.

Ile kosztuje tworzenie rozwiązań healthcare w Momentum?
Momentum podaje 50–99 USD za godzinę oraz minimalną wartość projektu na poziomie od 50 000 USD, przy czym najwyższa ocena kosztów na tej liście wynosi 4,8/5. Najczęstsza wartość projektu w 13 recenzjach to 10 000–49 999 USD, czyli poniżej deklarowanego minimum, co sugeruje mniejsze prace kontynuacyjne dla obecnych klientów. Stawka jest mniej więcej dwa razy wyższa niż w Monterail, mimo że firmy działają w tym samym mieście, a uczciwy wniosek jest taki, że za ISO 13485 i dedykowany zespół R&D w obszarze healthcare płaci się w stawce godzinowej, by później oszczędzić gdzie indziej.
Co klienci mówią o współpracy z Momentum?
„Największe wrażenie zrobiło na nas głębokie zrozumienie przez Momentum ekosystemu technologii medycznych w połączeniu z kompetencjami technicznymi. Ich zespół nie tylko zbudował to, o co prosiliśmy — wniósł też cenne spostrzeżenia, które ulepszyły nasz produkt.” — Wynter Johnson, President & Co-Founder, Caily
„Sposób, w jaki Momentum przedstawiło swoją ofertę, był wyjątkowo jasny i wyczerpujący. Mogłam wejść na spotkanie z naszymi inwestorami, pokazać im szczegółowy podział zasobów, harmonogramów i rezultatów prac oraz mieć pewność, że podejmujemy właściwą decyzję dla rozwoju Caily.” — McKenna McCormick, Vice President & Co-Founder, Caily
„Najbardziej zaimponowała mi w Applover ich umiejętność sprawnego i skutecznego radzenia sobie ze złożonymi wyzwaniami. Wykazali się dużą biegłością w dostosowaniu naszej aplikacji do obsługi zróżnicowanych i skomplikowanych harmonogramów przyjmowania leków.” — Tomasz Smal, Senior Digital Marketing Specialist, Egis Polska
W recenzjach sprzed rebrandingu z 2024 roku firma występuje pod nazwą Applover. Część klientów zwracała też uwagę, że początkowa komunikacja techniczna była zbyt zaawansowana dla nietechnicznych interesariuszy, choć te same recenzje zaznaczają, że zespół się dostosował.
Dlaczego firmy wybierają Momentum?
Zestaw narzędzi dla healthcare jest realny i nadaje się do ponownego wykorzystania: Terraform HealthStack, frameworki integracyjne FHIR i FHIRboard są częścią współpracy, więc nikt nie buduje ich od nowa dla każdego klienta
Certyfikat ISO 13485 oznacza, że system zarządzania jakością dla oprogramowania wyrobów medycznych już istnieje i został poddany audytowi
Klienci wskazują prace związane ze zgodnością z przepisami w regulowanych branżach jako mocną stronę, a nie wąskie gardło
W recenzjach project management zbiera wysokie oceny za jasne kamienie milowe i terminowe dostarczanie
Jeśli twój produkt działa wyłącznie w healthcare, dostawca, którego całe portfolio też dotyczy wyłącznie healthcare, eliminuje etap „tłumaczenia”
LaunchPad Lab
LaunchPad Lab to chicagowska firma tworząca produkty cyfrowe i partner wdrożeniowy Salesforce, założona w 2012, zatrudniająca 50–249 osób, ponad 760 uruchomionych projektów, a także ponad 250 klientów. Firma podaje, że ponad 90% klientów pozostaje z nią po pierwszym roku, a jej łączna ocena w Clutch wynosi 4,8/5. Zakres usług firmy jest jak na software house produktowy wyjątkowo szeroki: konsulting i rozwój AI odpowiadają za 35% działalności, konsulting CRM za kolejne 20%, a resztę stanowią web development i tworzenie dedykowanego oprogramowania. W ochronie zdrowia firma jest najbardziej widoczna we współpracy z medycyną akademicką, gdzie kluczowe ograniczenia stanowią nadzór instytucjonalny, dostępność i gromadzenie danych trwające latami.
Przykładowy projekt firmy LaunchPad Lab
Pacjenci z recesywną dystroficzną postacią pęcherzowego oddzielania się naskórka są obciążeni wysokim ryzykiem agresywnego skórnego raka płaskonabłonkowego, jednej z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci w ciężkich przypadkach, dlatego szybka ocena zmian jest kliniczną koniecznością. Katedra Dermatologii Northwestern University, kierowana przez dr Amy S. Paller, oraz tamtejszy Institute for Artificial Intelligence in Medicine dysponowały metodami AI, ale nie miały użytecznego workflow. LaunchPad Lab przeprowadził uporządkowany Blueprint Workshop obejmujący rekrutację uczestników, świadomą zgodę, wykonywanie zdjęć i kolejki przeglądu dla klinicystów, a następnie stworzył GuaRDEB, progresywną aplikację webową opartą na React, Ruby on Rails i Ionic. Uczestnicy, którzy wyrazili zgodę, przesyłają zdjęcia ran z poziomu dowolnej przeglądarki w telefonie, z automatyczną wstępną kontrolą jakości obrazu; klinicyści prowadzą triage przez dedykowany portal. Brief projektowy uwzględniał uczestników z ograniczeniami ruchowymi, a architektura została zaprojektowana pod długoterminowe gromadzenie danych przez miesiące i lata, a nie pojedyncze przesłanie. Przeczytaj case study Northwestern.

Ile kosztuje tworzenie rozwiązań healthcare w LaunchPad Lab?
LaunchPad Lab podaje stawkę 150–199 USD za godzinę przy minimalnej wartości projektu od 10 000 USD oraz ocenie kosztowej 4,5/5. Według dostępnych danych wartość współpracy wynosi od 20 000 USD do ponad 1 mln USD, a najczęstszy przedział dla projektów tworzenia dedykowanego oprogramowania to 50 000–199 999 USD na podstawie dziewięciu opinii. To typowa stawka dla zespołów działających onshore w USA, a niski próg wejścia sprawia, że Blueprint Workshop to realistyczny sposób na zakup architektury o określonym zakresie i ograniczonym ryzyku bez zobowiązania do pełnej realizacji.
Co klienci mówią o współpracy z LaunchPad Lab?
„Nigdy nie bagatelizowali naszych problemów ani obaw. Każda osoba w zespole była niezwykle kompetentna, profesjonalna i po prostu dobrze się z nią współpracowało. To było jak prawdziwe partnerstwo. Czuliśmy, że wszyscy gramy do jednej bramki i że doprowadzą do rozwiązania problemu.” - John Remby, Director of Business Systems, Lamacchia Realty
„LaunchPad Lab zrobił to, co zapowiedział. Zobowiązali się do osiągnięcia celu i go zrealizowali. Wiem, że to bardzo proste, ale naprawdę ważne.” - Chad Shoemaker, CEO, Flexco Fleet Services
„LaunchPad Lab bardzo szybko zrozumiał specyfikę naszej działalności. Ponieważ nie wpisujemy się łatwo w żaden schemat, zespół świetnie poradził sobie ze zrozumieniem złożoności naszego biznesu i przełożeniem jej na rozwiązania.” - Pat West, VP, Apex Leaders
Część klientów zgłasza trudności na wczesnym etapie uzgadniania współpracy, szczególnie w odniesieniu do oczekiwań dotyczących designu. Z opinii wynika, że udało się je rozwiązać iteracyjnie, ale to wolniejsza i droższa droga niż właściwe określenie zakresu na początku.
Dlaczego firmy wybierają LaunchPad Lab?
Blueprint Workshop dostarcza zwalidowany prototyp i decyzje architektoniczne, które kilku klientów wykorzystało, by lepiej przygotować się do pozyskania finansowania przed rozpoczęciem realizacji
Dostarczanie onshore w USA w ramach jednej strefy czasowej, co ma znaczenie dla instytucji działających w cyklach nadzoru i przeglądów wymagających spotkań na miejscu
Rzadkie połączenie product engineering i wdrożeń Salesforce, przydatne wtedy, gdy aplikacja kliniczna musi współgrać z zapleczem operacyjnym opartym na CRM
Autorzy opinii konsekwentnie opisują mierzalne efekty biznesowe, w tym nowe źródła przychodów i krótszy czas szkolenia
Retencja powyżej 90% po pierwszym roku to mocniejszy sygnał niż jakikolwiek pojedynczy projekt
Osedea
Osedea to Montréal firma innowacyjna założona w 2011, z 50–249 pracownikami działającymi w obszarach sztucznej inteligencji, inżynierii oprogramowania, cyfrowego projektowania produktów, inżynierii danych i robotyki. Sam rozwój AI stanowi 35% jej usług, a agenci AI kolejne 15%. Firma spełnia wymogi SOC 2 Type II od 2022 roku, jest partnerem AWS Select i certyfikowanym partnerem Google Cloud oraz współpracuje z Mila, quebeckim instytutem badań nad AI, a także jest partnerem rozwiązań Boston Dynamics. Działa bez formalnej hierarchii i określa swój zespół jako intraprzedsiębiorców. Wśród wyróżnień firmy są Montreal Top Employers 2024 i Canada’s Top Growing Companies 2023.
Przykładowy projekt Osedea
Halo Dental Technologies, założone przez dentystę Claude’a Chamouna, stworzyło połączone z siecią lusterko dentystyczne z kamerą i oświetleniem, które trafia do ust pacjenta i przesyła obraz na tablet. Po latach prac badawczo-rozwojowych nad sprzętem firma potrzebowała części programistycznej. Osedea przeprowadziła platformę dokumentacji medycznej od sześciotygodniowej fazy discovery przez kilka iteracji proof-of-concept aż po pełne wdrożenie, obejmujące przetwarzanie języka naturalnego do zamiany mowy na tekst przy rejestrowaniu kart zębowych, widzenie komputerowe do wykrywania, kiedy lusterko znajduje się w ustach, i odpowiedniego sterowania diodami LED, obracanie i ulepszanie obrazu, firmware oraz szyfrowanie. Jednym z wyzwań było sterowanie sprzętem Wifi Direct z poziomu aplikacji webowej, czego przeglądarki nie potrafią; zespół napisał własny mikrobackend, który działa jako lokalny serwer webowy i przekazuje polecenia. Rozwiązanie musiało spełniać zarówno HIPAA, jak i RODO, w tym wymóg, by dane kanadyjskich pacjentów pozostawały w Kanadzie, przy szyfrowaniu na tyle kompleksowym, że nawet programiści Osedea nie mogą ich odczytać. Wersję V1 dostarczono po roku. Przeczytaj case study Halo Dental.

Ile kosztuje rozwój rozwiązań healthcare w Osedea?
Osedea podaje 150–199 USD za godzinę, minimalną wartość projektu na poziomie od 50 000 USD, oraz ocenę kosztową 4,7/5. Według dostępnych danych projekty kosztują od 10 000 do ponad 500 000 USD, a najczęstsza współpraca w zakresie tworzenia dedykowanego oprogramowania mieści się w przedziale 50 000–199 999 USD na podstawie dziewięciu opinii. Stawki z Ameryki Północnej połączone z możliwością przechowywania danych w Kanadzie to konkretna kombinacja i jeśli twoi pacjenci są w Kanadzie, warto za nią zapłacić zamiast wybierać europejski zespół za połowę tej stawki.
Co klienci mówią o współpracy z Osedea?
„To świetny zespół programistyczny, który poradzi sobie z każdym wyzwaniem, jakie przed nim postawiono.”
Kyryll, Director of Applied Innovation, Promark
„Najbardziej wyróżniało Osedea podejście zorientowane na klienta — skupienie na designie, doświadczeniu użytkownika, user stories i praktyczności, zanim przejdzie się do wdrożenia technicznego.”
Nicholas Nadeau, CTO, SmartOne.ai
„Naprawdę dobrze dogadywaliśmy się z zespołem, a cały projekt miał bardzo partnerski charakter.”
Adrienne Jung, CEO, eeva
Jedna uwaga powraca regularnie: głębokość wiedzy domenowej. Część klientów sugerowała, że więcej ekspertów branżowych wzmocniłoby ofertę, co jest uzasadnionym zastrzeżeniem, jeśli od pierwszego dnia potrzebujesz klinicznej wiedzy eksperckiej.
Dlaczego firmy wybierają Osedea?
Prace nad AI powiązane ze sprzętem — od widzenia komputerowego i NLP po firmware i robotykę — których podejmuje się bardzo niewiele agencji produktowych
SOC 2 Type II od 2022 roku oraz praktyczne doświadczenie w jednoczesnym zapewnianiu zgodności z HIPAA i RODO, w tym lokalnej rezydencji danych
UI/UX jest wskazywane w recenzjach jako wyróżniająca się mocna strona, co jest rzadkością w tak technicznym zespole
Partnerstwo z Mila łączy projekty klientów z aktualnymi badaniami nad AI, a nie tylko z premierami modeli z zeszłego roku
Dwujęzyczna realizacja projektów z Montrealu w jednej północnoamerykańskiej strefie czasowej, a w zespole używa się 9 języków
Sombra
Sombra to globalny partner w zakresie tworzenia oprogramowania i doradztwa, działający w modelu AI-first, założony w 2013 roku w Lwowie, Ukraina, obecnie deklaruje ponad 400 specjalistów w USA, Europie, Ameryce Łacińskiej, Kanadzie, Indiach i na Bliskim Wschodzie, z biurami m.in. w Kijowie, Polsce i Medellín. Wśród obsługiwanych branż, obok ochrony zdrowia, znajdują się usługi finansowe, e-commerce, energetyka, logistyka i telekomunikacja, a data engineering to największa linia usługowa firmy — odpowiada za 25%. Firma podaje średni okres współpracy z klientem wynoszący prawie cztery lata, NPS na poziomie 70, że 98% projektów jest dostarczanych na czas i w ustalonym zakresie, w pilnych sprawach odpowiada w ciągu 10–20 minut od pierwszego kontaktu i oferuje politykę zwrotu pieniędzy. AI Lab służy do weryfikacji zastosowań AI o wysokim potencjale wpływu, zanim ktokolwiek zobowiąże się do realizacji.
Przykładowy projekt zrealizowany przez Sombra
Amerykańska firma z obszaru technologii eClinical, zbierająca dane z badań klinicznych za pośrednictwem mobilnej platformy dla pacjentów, miała problem z danymi, który narastał wraz ze wzrostem skali działalności. Źródła były rozproszone po oddzielnych bazach danych, pipeline kosztował cztery razy więcej, niż powinien, przy skuteczności na poziomie 70%, dane docierały z dwugodzinnym opóźnieniem, a zespół analityczny tonął w doraźnych prośbach o raporty. Sombra przeanalizowała istniejące rozwiązanie, uzgodniła model dedykowanego zespołu, w którym klient odpowiadał za priorytety, a Sombra za realizację, i przebudowała architekturę: trójwarstwowy model danych — surowe, zaufane i analityczne — Apache Spark na Amazon EMR do przetwarzania rozproszonego na setkach gigabajtów, Airflow na AWS MWAA do orkiestracji, Redshift jako hurtownię danych oraz szyfrowanie danych w tranzycie i spoczynku na każdym etapie. Koszty infrastruktury spadły o 50%, opóźnienie synchronizacji zmniejszyło się z dwóch godzin do mniej niż dwóch minut, a niezawodność pipeline’u osiągnęła poziom 99,9%. Przeczytaj case study eClinical.
Ile kosztuje tworzenie oprogramowania dla ochrony zdrowia w Sombra?
Sombra podaje stawkę 50–99 USD za godzinę przy najwyższej minimalnej wartości projektu na tej liście — od 75 000 USD, oraz ocenę kosztową 4,7/5. Projekty zwykle kosztują od 20 000 USD do ponad 1 mln USD, a najczęstszy przedział dla współpracy przy tworzeniu oprogramowania na zamówienie to 50 000–199 999 USD na podstawie 21 recenzji. Klienci opisują deweloperów jako nieco droższych, ale też bardziej produktywnych — i właśnie tego rodzaju różnicy nie pokaże ci sam cennik. Wysoki próg wejścia sprawia, że Sombra słabo nadaje się do pierwszego MVP, ale bardzo dobrze do przebudowy istniejącego rozwiązania.
Co klienci mówią o współpracy z Sombra?
„Efekty, które otrzymujemy od tego zespołu, są fenomenalne. Mając tylko dwóch deweloperów, z których jeden ma siłę dziesięciu, jestem pod wrażeniem rezultatów w każdym sprincie.” - Irma Tittle, Product Manager, Health Solutions Company
„Skutecznie współpracują z innymi firmami, z którymi współpracujemy. Jesteśmy pod dużym wrażeniem ich zrozumienia biznesu i doświadczenia.” - Nemanja Prekovic, Head of Software Development & QA, Wifinity
„Jestem pod wrażeniem tego, jak działa Sombra i jak dba o swoją kulturę organizacyjną. Nie zatrudniają przypadkowych osób — mają proces wprowadzania nowych osób do firmy.” - Jason Emery, Software Engineering Manager, OANDA
Niektórzy klienci wskazywali na ograniczoną wiedzę branżową w niszowych segmentach, czego można się spodziewać po firmie, której siłą jest szerokie doświadczenie w różnych dziedzinach inżynierii, a nie głęboka specjalizacja w jednym sektorze.
Dlaczego firmy wybierają Sombra?
Data engineering jako kluczowa praktyka — właśnie tego większość projektów AI w ochronie zdrowia naprawdę potrzebuje, zanim zacznie się trenowanie jakiegokolwiek modelu
Skład zespołu można elastycznie zwiększać i zmniejszać w trakcie współpracy, a klienci wielokrotnie podkreślają tę elastyczność
Średni czas współpracy z klientem wynosi prawie cztery lata — niewiele agencji publikuje taki wskaźnik retencji
AI Lab ogranicza ryzyko związane z danym use case’em, zanim zostanie zatwierdzony budżet na realizację
Obecność w sześciu regionach pozwala ulokować zespół realizacyjny w strefie czasowej dopasowanej do twojej działalności
Waverley Software
Waverley Software tworzy oprogramowanie od 1992, firma została założona przez Matta Browna w Silicon Valley i ma siedzibę w Palo Alto oraz centra rozwoju w Europie i Ameryce Łacińskiej, m.in. w Ukrainie, Wietnamie, Rumunii, Bułgarii i Polsce. Według Clutch liczba pracowników mieści się w przedziale 250–999; firma opisuje swój rozproszony zespół jako ponad 300 specjalistów na trzech kontynentach. Cały zespół techniczny pracuje wewnętrznie, bez podwykonawców, co jest istotną deklaracją w branży, w której często bywa inaczej. Rozwój AI stanowi dziś 45% oferty usług, opierając się na trzech dekadach doświadczenia w systemach osadzonych, IoT i projektach enterprise dla klientów od firm z listy Fortune 500 po startupy, w tym Toyoty z branży motoryzacyjnej. Clutch i The Manifest uznały firmę w 2024 roku za jednego z czołowych dostawców usług AI i czołową firmę tworzącą chatboty w Ukrainie.
Przykładowy projekt Waverley Software
Addus to ogólnokrajowy dostawca opieki domowej z ponad 300 kontraktami, 30 000 klientów tygodniowo i 120 biurami w 21 stanach. Na początku 2013 roku opiekunowie zarządzali relacjami z klientami i komunikacją wewnętrzną przez telefon. Waverley zaprojektowało i stworzyło Addus Mobile Portal, aplikację wieloplatformową do weryfikacji harmonogramu, wysyłania wiadomości, rezerwacji i anulowania, która w jednym miejscu śledzi wizyty otwarte, zaplanowane i zakończone wraz z informacjami o wynagrodzeniach. Ograniczenie inżynierskie było mało efektowne, ale pouczające: aplikacja JavaScript musiała obsługiwać starsze wersje Androida i iOS, więc zespół celowo zaprojektował prosty interfejs bez złożonych animacji, a do tego własne kontrolki, w tym kołowy selektor daty i godziny oraz widok czatu w aplikacji. Obsługa wielu języków i dostęp przez przeglądarkę z tabletów i komputerów pojawiły się w tym samym wydaniu. Gdy pierwotne założenia projektowe nie uwzględniały wymagań specyficznych dla urządzeń mobilnych, Waverley przygotowało bezpłatny prototyp w mniej niż tydzień zamiast budować na podstawie wadliwej specyfikacji. Przeczytaj case study Addus.
Ile kosztuje rozwój oprogramowania dla ochrony zdrowia w Waverley Software?
Waverley podaje 50–99 USD za godzinę, minimalną wartość projektu od 50 000 USD, oraz ocenę kosztów 4,7/5. To jedyna firma na tej liście, w której najczęstsza wartość projektu mieści się w przedziale 200 000–999 999 USD — na podstawie 16 opinii, przy zgłaszanych współpracach od 10 000 USD do ponad 2 mln USD. Taki rozkład dobrze pokazuje model działalności firmy: Waverley wycenia swoje usługi z myślą o wieloletnich programach enterprise, a nie o walidacji pomysłu.
Co klienci mówią o współpracy z Waverley Software?
„To było prawdziwe staff augmentation — zespół Waverley był częścią naszego zespołu. To eksperci w swoich dziedzinach i na każdym etapie procesu proaktywnie dzielą się sugestiami — od projektowania systemu, przez definiowanie wymagań i automatyzację QA, po optymalizację DevOps.” - Bridges Smith, VP Product, Financial Management Company
„Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że Waverley Software pozwoliło nam współpracować bezpośrednio ze swoimi programistami, ponieważ mieliśmy duży wpływ na wybór naszego zespołu.” - David Fitzjarrell, SVP of Engineering, NTRINSEC Inc.
„Waverley było prawdziwym partnerem przy tworzeniu naszej pierwszej aplikacji mobilnej. Projektanci, programiści i kierownicy projektów Waverley — niezależnie od tego, czy pracowali we Włoszech, Ukrainie czy Kalifornii — byli jak rozszerzenie naszego zespołu w Illinois.” - Inna Berkovich, CIO, Addus Homecare
Kilku recenzentów wspomina o sporadycznych barierach językowych, które wymagały dostosowania, przy czym zespół jest opisywany jako proaktywnie podchodzący do ich rozwiązywania.
Dlaczego firmy wybierają Waverley Software?
34 lata nieprzerwanej działalności mimo wielu spowolnień gospodarczych, co jest najbliższym odpowiednikiem gwarancji wypłacalności, jaki agencja może zaoferować przy pięcioletnim programie
Klienci mają wpływ na wybór swoich programistów, a każdy inżynier w zespole jest pracownikiem Waverley
Duże doświadczenie w embedded, IoT i integracji ze sprzętem, istotne przy zdalnym monitorowaniu pacjentów i pracy z urządzeniami połączonymi
CTO Office oraz formalne praktyki w obszarach QA, blockchainu, data science i cyberbezpieczeństwa, dzięki czemu specjaliści pochodzą z wewnętrznej puli, a nie z ogłoszeń o pracę
Centra tworzenia oprogramowania na trzech kontynentach pozwalają szybko skalować zespoły bez zmiany dostawcy
Citrusbug Technolabs
Citrusbug Technolabs to firma product engineering stawiająca na AI, założona w 2013 w Ahmedabadzie w Indiach, zatrudniająca 50–249 pracowników i mająca ponad 320 firm-klientów w ciągu 12 lat. Koncentruje się na aplikacjach opartych na LLM, automatyzacji przepływów pracy z użyciem AI, modernizacji systemów legacy i architekturze chmurowej dla przedsiębiorstw, a opieka zdrowotna jest wskazywana jako jeden z jej kluczowych, regulowanych obszarów obok fintechu, nieruchomości i logistyki. Dostrajanie modeli, architektury RAG i frameworki automatyzacji to tutaj kluczowe kompetencje, a nie dodatkowa linia usług. W opublikowanej liście klientów po stronie ochrony zdrowia znajdują się eClinicalWorks, Epic Systems, United Health i Sun Pharma . Współzałożyciel Divyansh Khandelwal posiada tytuł Certified Healthcare Quality Professional, a także certyfikaty PMP, CSM i SAFe.
Przykładowy projekt zrealizowany przez Citrusbug Technolabs
Mediktor to hiszpańska platforma do oceny objawów z użyciem AI i wspierania decyzji klinicznych, wykorzystywana przez systemy opieki zdrowotnej i ubezpieczycieli do standaryzacji triage na cyfrowym pierwszym etapie kontaktu z pacjentem. Wyzwanie inżynierskie polegało na interpretacji nieustrukturyzowanych opisów objawów wpisywanych przez pacjentów w różnych językach, probabilistycznym szeregowaniu możliwych schorzeń oraz szybkim zwracaniu wskazówek na tyle, by rozwiązanie nadawało się do wykorzystania w procesie przyjęcia, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa klinicznego. W ramach sześciomiesięcznej współpracy, Citrusbug stworzyło procesy NLP przekształcające swobodny tekst w uporządkowane cechy kliniczne, probabilistyczne modele diagnostyczne szeregujące schorzenia i ścieżki opieki, API do wnioskowania w czasie rzeczywistym oraz warstwę integracyjną łączącą całość z partnerskimi systemami ochrony zdrowia. Platforma osiągnęła 92% trafności triage względem standardów oceny klinicznej, zmniejszyła liczbę niepotrzebnych konsultacji o 35%, skróciła czas oceny objawów o 50%, i obsługuje ponad 10 języków. Przeczytaj case study Mediktor.

Ile kosztuje tworzenie oprogramowania medycznego w Citrusbug Technolabs?
Citrusbug podaje 25–49 USD za godzinę, minimalną wartość projektu na poziomie od 10 000 USD, a także ocenę kosztową 4,7/5. Koszty projektów wahają się od 10 000 USD do ponad 125 000 USD, przy czym najczęstsza wartość współpracy przy tworzeniu dedykowanego oprogramowania to 10 000–49 999 USD na podstawie 15 opinii. Firma dzieli z Monterail najniższy próg stawek w tym zestawieniu, ale znajduje się w innym miejscu krzywej kosztów: górny pułap raportowanej wielkości projektów jest znacznie niższy, co wskazuje raczej na realizacje o ograniczonym zakresie i uzupełnianie zasobów niż na wieloletnią odpowiedzialność za platformę.
Co klienci mówią o współpracy z Citrusbug Technolabs?
„Najbardziej wyróżniała się dla nas zdolność Citrusbug Technolabs do dostosowania się do realiów pracy w szpitalu. [...] Ich zespół poświęcił czas, by usiąść z naszym personelem medycznym, wysłuchać ich codziennych wyzwań i zaprojektować rozwiązania, z których korzystało się naturalnie. Takie podejście skoncentrowane na człowieku jest rzadkością w tworzeniu oprogramowania i to ono sprawiło, że współpraca była tak udana.” — Managing Director, niemiecka firma z branży medycznej (anonimowy recenzent Clutch)
„Jestem pod wrażeniem ich autentycznej, przejrzystej komunikacji oraz tego, jak blisko współpracuje z nami ich zespół developerski — do tego stopnia, że sprawiał wrażenie przedłużenia naszego własnego zespołu.” — Amir Ossanloo, Founder, Sunstrike Corp.
„Najbardziej wyróżniało się wyjątkowe zaangażowanie całego zespołu; każdy jego członek konsekwentnie wykraczał poza oczekiwania, aby zapewnić sukces projektu.” — Arijit Mukherjee, Chief Executive, Repodime Systems
Kilku klientów prosiło o bardziej szczegółową dokumentację pisemną do długoterminowego użytku wewnętrznego — i to całkiem uzasadniona kwestia, którą warto wynegocjować w statement of work przed podpisaniem umowy.
Dlaczego firmy wybierają Citrusbug Technolabs?
Rzeczywiście głębokie kompetencje AI w systemach produkcyjnych, w tym potokach NLP i modelach probabilistycznych działających zgodnie z wymogami bezpieczeństwa klinicznego
Najniższy próg stawek w tym zestawieniu w połączeniu z oceną kosztową 4,7/5 i progiem wejścia od 10 000 USD
Uporządkowana realizacja z wykorzystaniem Jira i Trello do śledzenia prac oraz regularnych spotkań statusowych, co według recenzentów jest powodem ponownego zlecania projektów
Specjalista ds. jakości w ochronie zdrowia w zespole założycielskim, a nie tylko inżynierowie, którzy widzieli checklistę HIPAA
Gotowość do obserwowania procesów klinicznych na miejscu przed rozpoczęciem projektowania — co szpitalny klient wyraźnie podkreślił
Co wyróżnia świetną firmę zajmującą się tworzeniem oprogramowania medycznego?
Świetna firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania medycznego potrafi powiedzieć, jakiemu reżimowi regulacyjnemu podlega twój produkt, zanim sam jej to powiesz, i może pokazać dokumenty potwierdzające, że już działała w tych ramach. Wszystko inne z tego wynika.
Zacznij od warstwy zgodności z przepisami. HIPAA to minimum w USA, a ta poprzeczka stale idzie w górę. Proponowana przez OCR gruntowna zmiana Security Rule, opublikowana jako NPRM 27 grudnia 2024 roku, byłaby pierwszym znaczącym przepisaniem tych zasad od ponad dwóch dekad: uwierzytelnianie wieloskładnikowe, szyfrowanie i segmentacja sieci przeszłyby z kategorii „addressable” do wymogów obowiązkowych, a do tego doszłyby obowiązkowe odstępy między testami technicznymi. W połowie 2026 roku ostateczna wersja przepisów nadal pozostaje nieprzyjęta. OCR otrzymał ponad 4 700 komentarzy, a koalicja ponad 100 systemów szpitalnych i stowarzyszeń świadczeniodawców zaapelowała do HHS o całkowite wycofanie propozycji. Traktuj to jako kierunek zmian, a nie obowiązujące prawo, i pytaj każdego dostawcę, jak się do tego przygotowuje.
Jeśli twoje oprogramowanie jest wyrobem medycznym, samo HIPAA nie wystarczy. Potrzebujesz ISO 13485 dla systemu zarządzania jakością, IEC 62304 dla cyklu życia oprogramowania oraz ISO 14971 dla zarządzania ryzykiem, wraz z SOC 2 lub HITRUST jako dodatkową warstwę zapewnienia bezpieczeństwa na poziomie korporacyjnym. Druga edycja IEC 62304 wchodzi w życie w 2026 roku i przenosi większą część odpowiedzialności za jakość na ISO 13485, co zwiększa wartość posiadanego przez dostawcę certyfikatu 13485. Momentum ma ISO 13485; Osedea ma SOC 2 Type II.
Drugim filtrem jest znajomość integracji. „Robimy FHIR” to nie jest odpowiedź. Epic, Cerner, AthenaHealth, Allscripts, Veradigm i NextGen różnią się dojrzałością API, dostępem do sandboxów i harmonogramami certyfikacji, a zespół, który wdrażał integracje z trzema z nich, rzetelnie określi zakres twojej integracji. Zespół, który nie wdrażał integracji z żadnym z nich, odkryje problemy na twój rachunek.
Do tego dochodzi workflow kliniczny, czyli kompetencja odrębna od pracy z danymi klinicznymi. Recenzent Citrusbuga, który opisał zespół siedzący z personelem medycznym przed rozpoczęciem projektowania, wskazywał właśnie to, co odróżnia użyteczne oprogramowanie kliniczne od oprogramowania, które trzeba obchodzić. Osoby starsze objęte opieką, opiekunowie domowi korzystający ze starszych telefonów z Androidem i dermatolodzy segregujący kolejki obrazów funkcjonują w warunkach ograniczeń, które nigdy nie trafiają do dokumentu wymagań.
Na koniec poproś o dowód z regulowanego wdrożenia: certyfikację klasy I, wskaźnik trafności triage’u zwalidowany względem standardów klinicznych, platformę działającą na żywo dla trzech pokoleń użytkowników. Głębia portfolio w ochronie zdrowia to jedyny wiarygodny wskaźnik tego, jakich trybów awarii zespół nauczył się już unikać.
Jeśli sprzedajesz w Europie, liczy się jeszcze jedna data. Digital Omnibus on AI, rozporządzenie (UE) 2026/1744, weszło w życie 27 lipca 2026 r., przesuwając obowiązki dotyczące samodzielnych systemów AI wysokiego ryzyka z załącznika III na 2 grudnia 2027 r. a dla AI osadzonej w wyrobach regulowanych przez MDR i IVDR na 2 sierpnia 2028 r.. To daje więcej czasu, ale nie znosi obowiązku, a architektura, którą wybierzesz w 2026 roku, zadecyduje o tym, jak kosztowne będą prace w 2028 roku.
Ile kosztuje tworzenie oprogramowania dla ochrony zdrowia w 2026 roku?
MVP zgodne z HIPAA kosztuje w 2026 roku mniej więcej od 40 000 do 100 000 USD . Produkt o średnim poziomie złożoności kosztuje od 100 000 do 250 000 USD. Projekt klasy korporacyjnej lub z integracją z EHR zaczyna się od około 250 000 USD i bez trudu przekracza 500 000 USD . Te kwoty zakładają doświadczony zespół; nie przesądzają niczego o twojej ścieżce regulacyjnej.
Stawki godzinowe według regionu
Region | Typowa stawka godzinowa | Firmy z tej listy |
|---|---|---|
Stany Zjednoczone i Kanada (onshore) | 100–250 USD | LaunchPad Lab, Osedea (150–199 USD) |
Europa Zachodnia | 80–150 USD | brak na tej liście |
Europa Środkowo-Wschodnia | 50–100 USD | Momentum, Sombra, Waverley (50–99 USD) |
Ameryka Łacińska | 40–80 USD | centra delivery Sombra i Waverley |
Indie i Azja Południowa | 25–50 USD | Citrusbug (25–49 USD) |
Regionalne benchmarki opracowano na podstawie Arkenea, Keyhole Software oraz porównywalnych badań stawek outsourcingowych z 2026 roku. Zwróć uwagę na anomalię: Monterail działa w Polsce przy stawce 25–49 USD, czyli poniżej regionalnego przedziału, co przypomina, że publikowane cenniki odzwierciedlają nie tylko geografię, ale też model współpracy i mieszany skład zespołu.
Co tworzysz | Przedział kosztów w 2026 roku | Typowy harmonogram |
|---|---|---|
MVP zgodne z HIPAA | 40 000–100 000 USD | 3–6 miesięcy |
Produkt o średnim poziomie złożoności | 100 000–250 000 USD | 6–12 miesięcy |
Platforma klasy enterprise lub zintegrowana z EHR | od 250 000 do 500 000 USD+ | 12–24 miesiące |
Pojedyncza integracja z EHR | 15 000–80 000 USD | 2–6 miesięcy |
Podstawowa aplikacja telemedyczna (wideo, harmonogramowanie, dokumentacja, wiadomości) | 100 000–150 000 USD | 4–8 miesięcy |
Zaawansowana telemedycyna (AI triage, RPM, pełna integracja z EHR) | 200 000–300 000 USD | 9–18 miesięcy |
Roczne utrzymanie | 15–20% kosztu budowy rocznie | Ciągłe |
Pozycja dotycząca utrzymania to ten koszt, o którym kupujący zapominają. Te 15–20% rocznie pokrywa poprawki bezpieczeństwa, zmiany regulacyjne, infrastrukturę, monitoring i dalszy rozwój, a w przypadku platformy za 300 000 USD oznacza to 45 000–60 000 USD rocznie, zanim dodasz choć jedną funkcję.
Porównanie modeli współpracy
Model | Co kupujesz | Dla kogo najlepsze | Przewidywalność kosztów |
|---|---|---|---|
Staff augmentation | Poszczególni inżynierowie dołączający do twojego istniejącego zespołu i procesu | Masz CTO, plan działania i lukę rekrutacyjną | Niewielka zmienność, ryzyko dostarczenia jest po twojej stronie |
Dedykowany zespół | Stały, interdyscyplinarny zespół; dostawca zarządza realizacją, ty ustalasz priorytety | Prace nad produktem rozłożone na wiele kwartałów przy zmieniającym się zakresie | Przewidywalny miesięczny koszt, elastyczny zakres |
Projekt o stałym zakresie | Zdefiniowany rezultat za z góry określoną cenę | Dobrze zdefiniowany zakres, twardy limit budżetowy | Wysoka pewność kosztów, zmiany zakresu są kosztowne |
Współpraca w modelu discovery lub warsztatowym | Prototyp, architektura i ocena ryzyka przed podjęciem zobowiązania | Nowe produkty, gotowość do pozyskania finansowania, ścieżki regulacyjne | Niewielki stały koszt, który ogranicza ryzyko większego wydatku |
Współpraca Sombra przy eClinical to podręcznikowy przykład modelu dedykowanego zespołu: klient ustalał priorytety i wyznaczał kamienie milowe, a Sombra zarządzała zespołem tak, by je osiągnąć. Blueprint Workshop od LaunchPad Lab i sześciotygodniowa faza discovery od Osedea to przykłady z czwartego wiersza, a w przypadku produktu regulowanego są niemal obowiązkowe. Pominięcie discovery, by zaoszczędzić 20 000 USD, to prosty sposób na to, by projekt za 150 000 USD zamienił się w ratunkowe przedsięwzięcie za 400 000 USD.
Jak wybrać odpowiedniego partnera do tworzenia oprogramowania dla ochrony zdrowia?
Przejdź przez te punkty po kolei. Każdy z nich zawęża wybór, zanim zaczniesz porównywać stawki.
1. Najpierw sklasyfikuj produkt. Czy to wyrób medyczny zgodnie z przepisami FDA lub MDR, czy oprogramowanie powiązane ze zdrowiem? Czy przetwarza PHI? Czy wykorzystuje AI w sposób, który w UE skutkuje klasyfikacją wysokiego ryzyka? Ta jedna odpowiedź eliminuje większość rynku. Wybór dostawcy z ISO 13485 do aplikacji wellness oznacza przepłacanie; wybór ogólnej agencji produktowej do wyrobu klasy IIa to projekt, który tylko czeka, aż jednostka notyfikowana potwierdzi jego porażkę.
2. Określ zakres integracji. Wypisz każdy zewnętrzny system: EHR-y z nazwą i dostawcą, systemy apteczne i laboratoryjne, rozliczenia, e-recepty, płatności, systemy tożsamości, wearables. Każda wskazana integracja to koszt od 15 000 do 80 000 USD i od dwóch do sześciu miesięcy pracy. To ta lista, a nie lista funkcji, kształtuje twój budżet.
3. Zdecyduj, gdzie dane muszą być przechowywane. Kanadyjskie dane pacjentów w Kanadzie, dane z UE zgodnie z GDPR, amerykańskie PHI zgodnie z HIPAA i obowiązkami wynikającymi z BAA. Wymogi dotyczące rezydencji danych mogą wykluczyć cały region dostawców niezależnie od dopasowania technicznego, a odkrycie tego dopiero w czwartym miesiącu jest kosztowne.
4. Najpierw wybierz model współpracy, potem tier. Pierwsze MVP przy niepewnym zakresie wymaga współpracy w modelu discovery, a potem dedykowanego zespołu. Integracja o jasno zdefiniowanym zakresie wymaga projektu o stałym zakresie. Wewnętrzny zespół z luką w zasobach potrzebuje staff augmentation. Dopiero teraz znaczenie ma przedział stawek — i tylko w ramach tieru, na jaki pozwala klasa twojego produktu.
5. Sprawdź portfolio pod kątem dokładnie tego rodzaju porażki, który ci grozi. Nie „doświadczenie w ochronie zdrowia”. Szukaj projektu z twoją klasą regulacyjną, twoją liczbą integracji i twoją grupą użytkowników. Zespół, który wdrożył platformę opiekuńczą dla użytkowników z trzech pokoleń, rozwiązał już problemy z dostępnością, na które natrafi twoja aplikacja do badań dermatologicznych. Zespół, który wdrażał wyłącznie wewnętrzne dashboardy, nie ma takiego doświadczenia.
6. Przeczytaj negatywne opinie. Każda firma na tej liście ma udokumentowaną słabość i każdą z tych słabości da się opanować, jeśli wiesz o niej przed podpisaniem umowy. Kompetencje projektowe, jakość dokumentacji, specjalizacja domenowa, język, wczesne uzgodnienie oczekiwań. Dostawca bez krytycznych uwag w opiniach to ten, którego opinii nie przeczytałeś wystarczająco uważnie.
Jakie pytania warto zadać przed podpisaniem umowy?
Zadaj je podczas pierwszych dwóch rozmów i zwróć uwagę, jak szybko padają odpowiedzi.
„Które z naszych integracji wdrażaliście już wcześniej — i z jakimi dostawcami?”
Chodzi ci o konkretne systemy i konkretne terminy. Ogólniki na tym etapie lepiej niż jakikolwiek inny sygnał zapowiadają przekroczenie zakresu.
„Kto odpowiada za system zarządzania jakością i czy możemy zobaczyć certyfikat z audytu?”
W projektach dotyczących wyrobów medycznych ISO 13485 albo istnieje i zostało poddane audytowi, albo nie. Nie ma tu częściowego zaliczenia.
„Jak przygotowujecie się do aktualizacji HIPAA Security Rule?”
Dobra odpowiedź odnosi się do MFA, szyfrowania i segmentacji jako domyślnych praktyk inżynierskich. Pusta mina mówi ci, że nie śledzą zmian regulacyjnych.
„Kto faktycznie pisze kod i czy są to wasi pracownicy?”
Polityka Waverley polegająca wyłącznie na pracy własnego zespołu wyróżnia ich właśnie dlatego, że podwykonawstwo jest powszechne i rzadko ujawniane.
„Co stanie się z kodem i wiedzą, jeśli zakończymy współpracę?”
Odpowiedzialność za repozytorium, standardy dokumentacji, proces przekazania i okres wypowiedzenia — wszystko na piśmie. Opinie o dokumentacji Citrusbug przypominają, by doprecyzować wszystkie cztery kwestie i żadnej z nich nie zakładać z góry.
„Ile kosztował ostatni projekt podobny do naszego i co poszło nie tak?”
Zespół, który nie potrafi opisać porażki, albo zrealizował zbyt mało projektów, albo nie mówi ci całej prawdy.
„Kto jest w zespole i czy możemy z nimi porozmawiać?”
Podmiana zespołu przedstawionego w ofercie na inny zespół realizacyjny to najstarszy problem w pracy agencji. Klienci wskazują LaunchPad Lab i Waverley, bo pozwalają im wybrać deweloperów.
Który partner do tworzenia oprogramowania dla ochrony zdrowia pasuje do twojej mapy drogowej na 2026 rok?
Stawki godzinowe tych siedmiu firm różnią się ośmiokrotnie, ale ten zakres niemal nic nie mówi o całkowitym koszcie projektu. Znacznie lepiej przewidują go klasa regulacyjna, liczba integracji i to, czy zespół robił to już wcześniej. Firma z Montrealu pobierająca 199 USD za godzinę, mająca SOC 2 i dostarczająca rozwiązania zgodne jednocześnie z HIPAA i GDPR, będzie tańsza niż zespół za 30 USD za godzinę, który musi nauczyć się obu tych obszarów w ramach twojego harmonogramu, a studio z Wrocławia ze stawką 40 USD za godzinę i 75 aplikacjami dla ochrony zdrowia na koncie może być tańsze od obu.
Dopasuj poziom partnera do produktu. Walidacja pomysłu z obszaru HealthTech przy budżecie 50 000 USD wskazuje na Monterail, Blueprint Workshop od LaunchPad Lab albo Citrusbug. Budowa wyrobu medycznego z czekającym go zgłoszeniem regulacyjnym wskazuje na ISO 13485 od Momentum albo certyfikowaną postawę bezpieczeństwa Osedea. Naprawa platformy danych, która ogranicza twoją analitykę, wskazuje na Sombra. Decyzja o wieloletnim programie enterprise wskazuje na Waverley. Żadna z tych firm nie jest najlepsza na tej liście, bo coś takiego po prostu nie istnieje.
Najdroższa okazuje się decyzja podjęta w złej kolejności: najpierw wybór dostawcy według stawki, a dopiero potem odkrycie ścieżki regulacyjnej. Najpierw sklasyfikuj produkt.
Najważniejsze wnioski
Stawki godzinowe mieszczą się w przedziale od 25 do 199 USD w tych siedmiu firmach i jest to najsłabszy dostępny wskaźnik całkowitego kosztu projektu przy tworzeniu rozwiązań podlegających regulacjom.
Budżet 40 000–100 000 USD na MVP zgodne z HIPAA, 250 000–500 000+ USD na platformę enterprise zintegrowaną z EHR, plus 15–20% kosztu tworzenia rocznie na utrzymanie, które większość kupujących pomija w uzasadnieniu biznesowym.
Każda wskazana integracja z EHR zwiększa koszt o 15 000–80 000 USD i wydłuża projekt o dwa do sześciu miesięcy, co sprawia, że to lista integracji, a nie lista funkcji, jest rzeczywistym czynnikiem kształtującym budżet.
Jeśli twoje oprogramowanie jest wyrobem medycznym, ISO 13485 i IEC 62304 są nie do negocjacji, a sama zgodność z HIPAA nie wystarczy, by przejść przez proces zgłoszenia. Wydanie 2 normy IEC 62304 pojawi się w 2026 roku i jeszcze większy nacisk położy na system jakości ISO 13485.
Przepisanie HIPAA Security Rule w połowie 2026 roku nadal jest w toku a jego ostateczny kształt pozostaje niepewny, a unijny Digital Omnibus przesunął obowiązki dotyczące AI w wyrobach medycznych na 2 sierpnia 2028. To dwa powody, by już teraz trzymać się bardziej rygorystycznego standardu, zamiast później dostosowywać się do niego w ramach przebudowy.
FAQ dotyczące Health Tech





