Nowy standard. Twoje centrum tworzenia inteligentnego, szybkiego i zrównoważonego oprogramowania AI

Zobacz teraz
Abstrakcyjna ilustracja tworzenia aplikacji mobilnych

Najlepsze firmy tworzące aplikacje mobilne w 2026 roku i przewodnik po wyborze właściwego partnera

Grzegorz Hajdukiewicz
|   Updated Aug 3, 2026

Wybór partnera do tworzenia aplikacji mobilnej to zazwyczaj przede wszystkim kwestia ceny przebrana za problem technologiczny. Pytanie o stos technologiczny zwykle rozstrzyga się samo w ciągu tygodnia fazy discovery. Trudniejsze jest to, która firma nadal będzie warta swojej stawki w osiemnastym miesiącu współpracy, gdy mapa drogowa zmieni się już dwa razy, wycofanie wsparcia dla SDK zepsuje build, a Apple doda nowy wymóg dotyczący prywatności, którego nie uwzględniono w budżecie.

Ten artykuł robi dwie rzeczy. Po pierwsze przedstawia profile siedmiu firm tworzących aplikacje mobilne wraz z ich rzeczywistymi przedziałami stawek w Clutch, realnymi projektami i dosłownymi opiniami klientów, także tymi krytycznymi. Po drugie daje ci liczby referencyjne i pytania weryfikacyjne, których potrzebujesz, by ocenić dowolnego dostawcę, również całą siódemkę opisaną poniżej.

Podsumowanie dla kadry zarządzającej

Stawki za tworzenie aplikacji mobilnych w 2026 roku wyraźnie dzielą się na trzy poziomy: około 25–50 USD za godzinę w najniższym segmencie, 50–99 USD w średnim segmencie, gdzie działa większość wiarygodnych firm z Europy i Ameryki Łacińskiej, oraz 120–250 USD w Ameryce Północnej. Globalne stawki spadły o około 9%–16%, ponieważ narzędzia AI skróciły czas dostarczania, ale całkowite budżety projektów utrzymały się na podobnym poziomie, bo zakres urósł i wypełnił tę lukę.

To, jaką stawkę płacisz, ma mniejsze znaczenie niż to, co się za nią kryje: znajomość domeny w twoim regulowanym sektorze, zespół, który przetrwa dłużej niż etap pilotażowy, oraz ktoś, kto ma już za sobą publikację aplikacji w twojej kategorii i przeszedł pełny cykl weryfikacji w App Store. Apple odrzucił około jedną czwartą z 7,77 miliona zgłoszeń, które przeanalizował, a większość tych odrzuceń wynikała z kwestii związanych ze zgodnością z przepisami, a nie z błędów inżynierskich.

Od pierwszego dnia załóż w budżecie 15%–20% kosztu wytworzenia rocznie na utrzymanie, bo dostawcy, którzy wyceniają projekt bez tego, to właśnie ci, którzy później cię zaskoczą.

Najlepsze firmy tworzące aplikacje mobilne w 2026 roku

Ta lista nie jest rankingiem. Siedem firm poniżej wybrano po to, by pokazać, jak szerokie znaczenie ma w 2026 roku określenie „firma tworząca aplikacje mobilne”. Jedna z nich to dziesięcioosobowa butikowa firma z obszaru digital health w Nowej Szkocji, która rozlicza się według stawek 150–199 USD za godzinę. Inna to 300-osobowa organizacja inżynierska założona w 1992 roku, z centrami realizacji na trzech kontynentach. Pomiędzy nimi są specjaliści od regulowanej ochrony zdrowia, firma, w której mobile odpowiada za trzy czwarte całych przychodów, oraz generalista z progiem wejścia na poziomie 5 000 USD.

Czytaj te profile jako zestaw punktów odniesienia. To, co pasuje założycielowi startupu na etapie seed, który waliduje pomysł, prawie nigdy nie będzie odpowiednie dla firmy z listy Fortune 500 modernizującej aplikację do obsługi pracowników terenowych.

Monterail

Monterail to firma tworząca oprogramowanie agentowe z siedzibą we Wrocławiu, Polska, która tworzy produkty webowe i mobilne dla startupów, scale-upów i dużych organizacji. Założona w 2010, firma zatrudnia dziś ponad 130 in-house inżynierów, projektantów i specjalistów produktowych i zrealizowała ponad 900 projektów, w tym ponad 75 aplikacji dla ochrony zdrowia. Wśród klientów są Bosch, DocPlanner, EY, Merck i SharkNinja. Monterail jest oficjalnym partnerem Vue.js i Nuxt, pracuje z React Native i Flutterem w obszarze mobile, a w 2018 roku trafił na listę Financial Times 1000 po dwóch kolejnych latach obecności w rankingu Deloitte najszybciej rosnących firm technologicznych Europy Środkowej. Trzy przejęcia od 2024 roku — Untitled Kingdom, ElPassion i Lakeview Labs — wzmocniły kompetencje firmy w obszarach MedTech, FemTech, product design i mobile. Obecny NPS wynosi 71.

Przykładowy projekt Monterail

Joii, startup femtech z Dublina, chciał zastąpić zgadywanie w monitorowaniu zdrowia menstruacyjnego rzeczywistymi pomiarami. Pacjentki opisują obfitość krwawienia lekarzom przymiotnikami, co sprawia, że takie schorzenia jak obfite krwawienia miesiączkowe są trudne do zdiagnozowania i łatwe do zbagatelizowania. Monterail stworzył hybrydową aplikację we Flutterze na iOS i Androida z wykorzystującym AI skanerem computer vision, który analizuje zdjęcie zużytej podpaski i zamienia je w dane ilościowe: objętość krwawienia z dokładnością do mililitra, wykrywanie skrzepów i trendy cyklu. Skaner osiąga dokładność na poziomie 99%, produkt ma certyfikację wyrobu medycznego klasy I w Wielkiej Brytanii, a technologia jest chroniona wieloma patentami. Produkt został udostępniony bezpłatnie w obu sklepach w 2025 roku. Pełne case study Joii szczegóły techniczne znajdziesz w pełnym

Ile kosztuje tworzenie aplikacji mobilnych w Monterail?

Profil Monterail w Clutch podaje średnią stawkę godzinową na poziomie 25–49 USD, co plasuje firmę w przystępniejszym cenowo segmencie europejskiego rynku i wyraźnie poniżej benchmarku dla Europy Wschodniej wynoszącego 40–80 USD. Minimalna wartość projektu to 10 000 USD, choć najczęstsza wartość współpracy wśród 45 opinii mieści się w przedziale 50 000–199 999 USD, a pojedyncze projekty kosztowały od 30 000 USD do ponad 1 mln USD. Jej ocena kosztów to 4,4 na 5, najniższa spośród siedmiu opisanych tu firm, co pokazuje, że firma konkuruje dostarczanymi efektami, a nie wysokością faktury. Jak ujął to jeden z CTO w cytatach poniżej, najniższa stawka godzinowa nie jest ich głównym argumentem.

Co klienci mówią o współpracy z Monterail?

„Przeszliśmy od reaktywnego planowania do proaktywnych decyzji opartych na danych. Możliwość zobaczenia prototypu w jeden dzień i tak szybkiego rozwinięcia go do rozwiązania gotowego dla przedsiębiorstw całkowicie zmieniła nasze podejście do zarządzania zasobami.” - Bram Verstraeten, Senior Project Manager, SPIE Belgium

„Zaimponowało mi, jak szybko Monterail zrozumiał złożoną i niszową branżę, a następnie przełożył tę wiedzę na klarowną i praktyczną strukturę systemu. Mam zaufanie do ich rozumienia zarówno wizji produktu, jak i kontekstu komercyjnego.” - Amelia Christie, Limited Director, Christie Constructive

„Jeśli chcesz zlecić kodowanie firmie z najniższą stawką godzinową, Monterail nie będzie dla ciebie. Jeśli chcesz szybko budować produkty, które wygrywają na rynku, Monterail powinien znaleźć się na twojej krótkiej liście.” - Alan Buxton, CTO, Simfoni

Recenzenci zgodnie chwalą poziom inżynierski i szybkość onboardingu. Powtarzająca się krytyka w starszych opiniach na Clutch dotyczy designu: część klientów angażowała zewnętrznych projektantów do konkretnych prac wizualnych. Przejęcie w 2025 roku ElPassion, agencji product design i rozwoju oprogramowania, było bezpośrednią odpowiedzią na tę lukę, choć klienci z dużym naciskiem na branding nadal powinni poprosić o najnowsze portfolio projektowe, zamiast zakładać, że to jest już standardem.

Dlaczego firmy wybierają Monterail?

  • Duże doświadczenie w branżach regulowanych — zrealizowano ponad 75 aplikacji dla ochrony zdrowia, a prace nad wyrobami medycznymi klasy I przeszły już proces certyfikacji

  • Zespoły pracują w Polsce w godzinach dogodnych dla klientów z USA, co eliminuje większość opóźnień asynchronicznych, które utrudniają współpracę offshore

  • Podejście do tworzenia oprogramowania wspieranego przez AI stosowane także w sposobie pracy samych zespołów — stąd bierze się szybkość dostarczania

  • Klienci zostają na długo: współpraca z Cooleaf trwa już 12 lat i rozwinęła się od startupu do ponad 110 000 użytkowników w 103 organizacjach

  • Stawki w przedziale 25–49 USD zapewniają poziom inżynierski klasy enterprise, który w Ameryce Północnej kosztowałby trzy do pięciu razy więcej

MindSea

MindSea to specjalista od digital health z Halifax w Nowej Szkocji, założony w 2007 roku i świadomie utrzymywany jako niewielka firma licząca od 10 do 49 osób. Obsługuje klientów w USA i Kanadzie oraz odrzuca zlecenia wykraczające poza jego specjalizację. Tworzenie aplikacji mobilnych i oprogramowanie na zamówienie odpowiadają każde za 40% jej portfolio usług, a resztę stanowią UX design i IoT. Każdy członek zespołu przechodzi szkolenie z wytycznych dotyczących prywatności, a firma tworzy rozwiązania zgodnie z HIPAA, PIPEDA, PIPA i RODO w ramach wewnętrznych procesów, a nie jako dodatkowy element projektu. Aplikacje stworzone przez MindSea były wyróżniane zarówno w App Store, jak i w Google Play.

Przykładowy projekt zrealizowany przez MindSea

Założyciel Halterix, dr David Burns, chirurg ortopeda, odkrył podczas badań doktorskich, że same czujniki smartwatcha potrafią rozpoznawać i oceniać ruch człowieka. Motywacja kliniczna była prosta: wykonuje się zbyt wiele operacji, którym można by zapobiec dzięki lepszemu przestrzeganiu zaleceń fizjoterapii, a żaden klinicysta nie jest w stanie zobaczyć, co pacjent rzeczywiście robi w domu. Wcześniej taki pomiar wymagał co najmniej trzech czujników noszonych na ciele. MindSea odwiedziło placówki fizjoterapeutyczne, by zobaczyć, jak ludzie naprawdę przechodzą przez sesje terapii, a następnie pomogło zbudować pierwszy tego rodzaju system łączący aplikację na smartwatch, aplikację dla pacjenta, aplikację dla specjalisty oraz serwer uruchamiający silnik AI. Kluczowy wniosek projektowy pojawił się po bezpośrednim zapytaniu użytkowników, czy ocenianie ich przez zegarek wydaje się inwazyjne — nie, o ile dane trafiały do ich terapeuty, a nie do ubezpieczyciela. Od tego czasu Halterix był testowany w wersji beta w wielu klinikach w Kanadzie, a Sunnybrook Research Institute nadzorował badania kliniczne.

Ile kosztuje tworzenie aplikacji mobilnych w MindSea?

MindSea to najdroższa firma na tej liście — rozlicza się według stawki od 150 do 199 USD za godzinę, czyli mniej więcej trzykrotnie powyżej średniej dla Europy Wschodniej i na poziomie stawek seniorów w Ameryce Północnej. Minimalna wartość projektu to 10 000 USD, a najczęstsza wartość współpracy w 31 recenzjach mieści się między 50 000 a 199 999 USD, przy czym pełny zakres wynosi od 10 000 CAD do ponad 1 mln CAD. Jej ocena kosztów to 4,7 na 5, co jest wysokim wynikiem jak na firmę z segmentu premium i pokazuje, że klienci uznają tę stawkę za uzasadnioną. Część recenzentów zaznacza jednak, że końcowe koszty przekroczyły ich budżet, więc warto dokładnie ustalić zakres już na etapie wyceny.

Co klienci mówią o współpracy z MindSea?

„Największą zaletą firmy jest to, że potrafi naprawdę słuchać i przekładać myśli klienta na plan możliwy do realizacji”. – Rachel Boryachinskiy, CEO Development & Operations, Healthcare Deciphered

„To, co robi na mnie największe wrażenie w MindSea, to sposób, w jaki każda osoba, z którą miałam kontakt, poświęca czas, by wszystko wyjaśnić i upewnić się, że rozumiemy, co się dzieje, i czujemy się z tym komfortowo”. – Kelsey Mazzuca, Director of Operations, The Skogen Company Inc.

„MindSea reagowało bardzo sprawnie. Zespół wspierał nas, pomagając przy różnych materiałach pisemnych i szkicach projektowych, które mogliśmy dołączyć do naszych wniosków grantowych”. – Alex Mariakakis, Computer Science Assistant Professor, University of Toronto

Jakość designu i UX to najczęściej chwalony element usługi. Uczciwą przeciwwagą jest proaktywna komunikacja: kilku klientów oczekiwało wcześniejszych sygnałów o zmianach w harmonogramie i nieoczekiwanych problemach, zamiast odpowiedzi dopiero na prośbę.

Dlaczego firmy wybierają MindSea?

  • Prawie dwie dekady skupienia na jednym sektorze, co przekłada się na biegłość kliniczną zamiast ogólnego słownictwa z obszaru ochrony zdrowia

  • Prywatność i zgodność z przepisami wbudowane w wewnętrzny proces projektowy, obejmujące wymogi regulacyjne zarówno w Kanadzie, jak i w USA

  • Mały zespół, doświadczeni specjaliści, bezpośredni kontakt, bez warstwy account management między tobą a inżynierami

  • Doświadczenie w tworzeniu materiałów, które klienci później wykorzystują we wnioskach grantowych i rozmowach z inwestorami

  • Ta sama strefa czasowa co klienci z USA i Kanady, co przy projektach mocno opartych na designie ma większe znaczenie, niż większość kupujących się spodziewa

Cogniteq

Cogniteq tworzy oprogramowanie od 2005 i jest tutaj firmą najbardziej skoncentrowaną na mobile: tworzenie aplikacji mobilnych stanowi 75% jej oferty usług, a Clutch potwierdza to w tej kategorii. Zespół liczy ponad 150 specjalistów zatrudnionych na pełen etat pracujących z biur w Polsce i na Litwie, a firma zrealizowała ponad 300 projektów dla ponad 100 klientów w przeszło 30 krajach. Jak na firmę średniej wielkości, ma wyjątkowo dobrze udokumentowane podejście do bezpieczeństwa: zakończone badanie SOC 2 Type 2, a także certyfikacja ISO/IEC 27001 i ISO 9001:2015 Specjalizacje obejmują IoT, eLearning, AR/VR, live streaming i transmisję wideo.

Przykładowy projekt Cogniteq

Liga niemieckich klubów piłkarskich, Bundesliga, zgłosiła się do Cogniteq z dwuczęściowym problemem. Ich publiczna aplikacja dla kibiców wymagała poprawy, a menedżerowie PR w poszczególnych klubach nie mieli wspólnych narzędzi, więc komunikacja na poziomie całej ligi była niespójna, a koordynacja odbywała się mailowo. Cogniteq ulepszył istniejącą aplikację dla kibiców i stworzył nowe natywne aplikacje na iOS i Androida do użytku wewnętrznego klubów, wykorzystując Java, Objective-C, RxJava i Dagger. Publiczna aplikacja zyskała nowe funkcje oraz usprawnienia UX, które zwiększyły zaangażowanie kibiców; narzędzie wewnętrzne dało zespołom PR jedno miejsce do koordynacji, co po raz pierwszy zapewniło spójną komunikację w całej lidze .

Ile kosztuje tworzenie aplikacji mobilnych w Cogniteq?

Cogniteq rozlicza się według stawki od 50 do 99 USD za godzinę, czyli wyraźnie mieści się w średnim segmencie rynku, w którym działa większość wiarygodnych firm z Europy. Minimalna wartość projektu to 10 000 USD, a najczęstsza wartość współpracy w 18 opiniach wynosi poniżej 49 999 USD, co czyni tę firmę jedną z bardziej dostępnych opcji przy pierwszym projekcie mobilnym lub przeniesieniu platformy. Jej ocena kosztów to 4,9 na 5, czyli ex aequo najwyższa w tym zestawieniu. Klienci wielokrotnie opisują ceny jako przystępne względem tego, co otrzymali, a kilku wspomina też, że Cogniteq przedstawiał warianty rozwiązań z wyraźnym rozbiciem kosztów i kompromisów, dzięki czemu mogli wybrać opcję dopasowaną do budżetu.

Co klienci mówią o współpracy z Cogniteq?

„Byliśmy pod wrażeniem kultury pracy Cogniteq i ich stałej dostępności.” - Steven Braun, CEO, Directional GmbH

„Zespół był z nami w stałym kontakcie, odpowiadał na wszystkie nasze pytania i przedstawiał możliwe warianty rozwiązań wraz ze szczegółowym opisem zalet i wad, dzięki czemu mogliśmy wybrać to, co najlepiej odpowiadało naszym potrzebom i budżetowi.” - Alexander Ehm, CEO, Visions 101 GmbH

„Dzięki wkładowi bardzo utalentowanego zespołu Cogniteq wdrożyliśmy natywną aplikację mobilną zarówno na iOS, jak i Androida. Współpraca między naszymi zespołami była łatwa i elastyczna. Dodatkowo Cogniteq pomógł nam poszerzyć wiedzę o Swift (iOS) i Kotlinie (Android).” - Jan-Willem Luijters, Head of Delivery, Cellpoint Digital

Jedynym powracającym zastrzeżeniem jest znajomość angielskiego: komunikacja z project managerami jest konsekwentnie chwalona, ale kilku klientów zauważyło, że płynność językowa różniła się między poszczególnymi inżynierami. Jeśli twój model współpracy zakłada codzienny bezpośredni kontakt z programistami zamiast z PM-em, porozmawiaj z konkretnymi osobami.

Dlaczego firmy wybierają Cogniteq?

  • Mobile to trzon działalności — odpowiada za 75% usług, co potwierdza też Clutch w tej kategorii

  • SOC 2 Type 2 i ISO 27001 dają zespołom zakupowym udokumentowaną odpowiedź na pytanie o sposób postępowania z danymi

  • Dogłębna, natywna znajomość Swift i Kotlin, wraz z przekazywaniem wiedzy zespołom klienta

  • Dwie dekady ciągłości, a kilku klientów wracało przy kolejnych projektach i portowaniu między platformami

  • Ocena kosztów na poziomie 4,9/5 od klientów, których typowy projekt zamykał się w kwocie poniżej 50 000 USD

Waverley Software

Waverley Software zostało założone w 1992 roku przez Matta Browna w Dolinie Krzemowej i ma siedzibę w Palo Alto w Kalifornii, co czyni ją zdecydowanie najstarszą firmą na tej liście. Dziś ma rozproszony zespół liczący ponad 300 specjalistów na trzech kontynentach, a jej centra delivery były rozwijane przez trzy dekady w Rumunii, Bułgarii, Ukrainie, Wietnamie, Polsce i Ameryce Łacińskiej. Cały zespół techniczny jest wewnętrzny i nigdy nie jest podzlecany, co ma istotne znaczenie na rynku, na którym wiele „300-osobowych firm” to pośrednicy. Tworzenie rozwiązań AI stanowi dziś 45% portfolio usług, a firma zaczynała od tworzenia aplikacji mobilnych pierwszej generacji, więc mobile to dla niej obszar u samych podstaw działalności. Wśród klientów są zarówno firmy z listy Fortune 500, jak i finansowane startupy, w tym Toyota w obszarze automotive.

Przykładowy projekt Waverley Software

Addus to ogólnokrajowy dostawca opieki domowej, obsługujący ponad 300 kontraktów na opiekę domową, 30 000 odbiorców tygodniowo i 120 biur w 21 stanach. Pracownicy terenowi zarządzali relacjami z klientami i komunikacją wewnętrzną przez telefon. Waverley rozpoczęło prace w 2013 roku nad Addus Mobile Portal — aplikacją wieloplatformową, która łączyła w jednym narzędziu wizyty otwarte, zaplanowane i zakończone, ogłoszenia, transkrypcje wiadomości oraz listę płac, a także miała wersję przeglądarkową, dzięki czemu te same informacje były dostępne na tabletach i komputerach stacjonarnych. W pierwotnych założeniach projektowych pominięto kilka realiów specyficznych dla urządzeń mobilnych, dlatego Waverley przygotowało bezpłatny prototyp w mniej niż tydzień wraz z rekomendacjami dotyczącymi użyteczności; Addus przeanalizowało go i na tej podstawie zleciło pełny projekt UI/UX. Ograniczeniem technicznym było wsparcie starszych wersji Androida i iOS w aplikacji opartej na JavaScripcie, co wykluczało rozbudowane animacje i skłoniło zespół do świadomie prostego interfejsu.

Ile kosztuje tworzenie aplikacji mobilnych w Waverley Software?

Waverley rozlicza się według stawki od 50 do 99 USD za godzinę mimo siedziby w Palo Alto, ponieważ realizacja odbywa się z jego centrów w Europie i Ameryce Łacińskiej. Minimalna wartość projektu to 50 000 USD, a najczęstsza wartość współpracy przy tworzeniu oprogramowania na zamówienie w 16 recenzjach mieści się między 200 000 a 999 999 USD, przy pełnym zakresie od 10 000 USD do ponad 2 mln USD. To ocena kosztów wynosi 4,7/5. To profil firmy zbudowanej raczej pod programy niż projekty, więc jednoaplikacyjne MVP nie jest tu naturalnym dopasowaniem.

Co klienci mówią o współpracy z Waverley Software?

„To było prawdziwe staff augmentation — zespół Waverley był częścią naszego zespołu. To eksperci w swoich dziedzinach i proaktywnie dzielą się sugestiami na każdym etapie procesu, od projektu systemu przez wymagania i automatyzację QA po optymalizację DevOps”. — Bridges Smith, VP Product, Financial Management Company

„Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że Waverley Software pozwoliło nam współpracować ze swoimi deweloperami, ponieważ mieliśmy duży wpływ na wybór naszego zespołu”. — David Fitzjarrell, SVP of Engineering, NTRINSEC Inc.

„Byliśmy pod wrażeniem ich dostępności i umiejętności zapewnienia nam specjalistów technicznych, którzy są w stanie zrealizować nasze potrzeby”. — Patrick Rousseau, Co-Founder & Partner, XetaOne Inc.

Recenzje koncentrują się wokół modelu staff augmentation, który działa zgodnie z obietnicą, a klienci mają realny wpływ na to, kto dołącza do zespołu. Podobnie jak w przypadku kilku innych rozproszonych firm z tego zestawienia, część klientów zgłaszała drobne bariery językowe, które wymagały pewnego dostosowania.

Dlaczego firmy wybierają Waverley Software?

  • Ponad 30 lat nieprzerwanej działalności mimo wielu spowolnień gospodarczych — to najczytelniejszy dostępny sygnał, że dostawca przetrwa dłużej niż twoja mapa drogowa

  • Klienci sami wybierają członków swojego zespołu, zamiast otrzymywać odgórnie przydzielone zasoby

  • Wyłącznie wewnętrzni specjaliści, więc osoby uczestniczące w twoim standupie to pracownicy Waverley, za których odpowiada Waverley

  • Centra delivery w Europie i Ameryce Łacińskiej zapewniają realne pokrycie stref czasowych dla zespołów z USA

  • Sprawdzone możliwości realizacji programów o wartości od 200 000 do 2 mln USD, gdy rzeczywistą potrzebą jest szybkie skalowanie zespołu

Momentum

Momentum to specjalista od oprogramowania dla ochrony zdrowia z siedzibą we Wrocławiu w Polsce, założony w 2016 roku jako Applover i przemianowany w 2024 roku po całkowitym skoncentrowaniu się na digital health. Firma dostarczyła ponad 100 aplikacji dla ochrony zdrowia oraz ponad 220 projektów łącznie dla klientów z USA, Wielkiej Brytanii i Europy, w tym Kilo Health, Egis Pharmaceuticals, Telemedi, Airly i Plenty of Fish. Zespół posiada certyfikat ISO 13485 dla oprogramowania do wyrobów medycznych, znalazł się w rankingu Financial Times FT1000 zarówno w 2023, jak i 2024 roku, zdobył Diament Forbesa w 2023 roku, a także figuruje w Deloitte Fast 50. Momentum utrzymuje też otwartoźródłowy zestaw narzędzi HealthTech, do którego każdy klient otrzymuje dostęp: Terraform HealthStack do infrastruktury zgodnej z HIPAA, frameworki integracji EHR oparte na FHIR, narzędzie AI do sporządzania notatek z dokumentacji medycznej oraz FHIRboard do analityki danych zdrowotnych.

Przykładowy projekt Momentum

Wynter Johnson założyła Caily po tym, jak jej rodzina miała trudności ze skoordynowaniem opieki nad babcią wśród rozmów telefonicznych, pominiętych harmonogramów przyjmowania leków i rozproszonych dokumentów. Z tą samą luką mierzy się 53,4 mln amerykańskich opiekunów rodzinnych: do wyboru mają albo arkusze kalkulacyjne i wiadomości grupowe, albo oprogramowanie kliniczne zaprojektowane dla szpitali. Momentum zbudowało platformę od podstaw, wykorzystując Ruby on Rails i PostgreSQL po stronie backendu, Flutter dla iOS i Androida, a także React na webie, na infrastrukturze AWS przygotowanej pod HIPAA i z architekturą łączności z EHR dla Epic, Cerner, AthenaHealth i innych. Najtrudniejszym problemem technicznym były uprawnienia: kluczowa idea Caily polega na tym, że osoba objęta opieką sama kontroluje koordynację, więc trzeba umożliwić jej udostępnienie informacji o samopoczuciu jednemu dorosłemu dziecku, a nie drugiemu, bez utraty ciągłości koordynacji przez rodzinę. Caily uruchomiono zgodnie z harmonogramem w lipcu 2025 roku na iOS, Androidzie i w wersji webowej, bez żadnych przestojów, a wszystkie pięć modułów MVP dostarczono w terminie i w założonym budżecie.

Ile kosztuje tworzenie aplikacji mobilnych w Momentum?

Momentum rozlicza się od 50 do 99 USD za godzinę przy minimalnej wartości projektu wynoszącej 50 000 USD, a wyższy próg wejścia odzwierciedla praktykę mocno obciążoną wymaganiami zgodności z przepisami, w której discovery i przygotowanie regulacyjne nie podlegają negocjacjom. Najczęstsza wartość współpracy przy tworzeniu oprogramowania na zamówienie w 13 recenzjach mieści się w przedziale od 10 000 do 49 999 USD, co sugeruje połączenie mniejszych prac uzupełniających z większymi realizacjami. Jej ocena kosztów wynosi 4,8 na 5. Konkretne koszty projektów nie są ujawniane w recenzjach Clutch, więc jako zakres planowania dla pierwszej aplikacji objętej HIPAA przyjmij benchmark dla projektów ochrony zdrowia o średnim poziomie złożoności: od 75 000 do 200 000 USD.

Co klienci mówią o współpracy z Momentum?

„Najbardziej imponowało nam głębokie zrozumienie przez Momentum ekosystemu technologii medycznych w połączeniu z kompetencjami technicznymi zespołu. Ich zespół nie tylko zbudował to, o co prosiliśmy — wniósł też cenne spostrzeżenia, które usprawniły nasz produkt.” — Wynter Johnson, President & Co-Founder, Caily

„Sposób, w jaki Momentum przedstawiło swoją ofertę, był niezwykle klarowny i kompleksowy. Mogłam wejść na spotkanie z naszymi inwestorami, pokazać im szczegółowy podział zasobów, harmonogramów i rezultatów prac oraz mieć pewność, że podejmujemy właściwą decyzję dla rozwoju Caily.” — McKenna McCormick, Vice President & Co-Founder, Caily

„Najbardziej imponowała mi w Applover zdolność do łatwego i skutecznego radzenia sobie ze złożonymi wyzwaniami. Zespół wykazał się dużą biegłością w dostosowaniu naszej aplikacji do obsługi różnorodnych i złożonych harmonogramów przyjmowania leków.” — Tomasz Smal, Senior Digital Marketing Specialist, Egis Polska

W recenzjach napisanych przed zmianą nazwy w 2024 roku firma nadal występuje jako Applover, więc przy własnym due diligence szukaj pod obiema nazwami. Powtarzająca się krytyka dotyczy tego, że początkowa komunikacja techniczna była zbyt zaawansowana dla osób nietechnicznych, choć klienci zaznaczają, że zespół dostosował się po zwróceniu mu na to uwagi.

Dlaczego firmy wybierają Momentum?

  • Certyfikacja ISO 13485 — konkretny standard istotny wtedy, gdy twój produkt może zostać zaklasyfikowany jako wyrób medyczny

  • Otwartoźródłowa infrastruktura HIPAA i zestaw narzędzi do integracji z FHIR, które skracają start projektu o całe tygodnie przygotowań

  • Udokumentowane doświadczenie z systemami EHR, w tym Epic, Cerner, AthenaHealth, Veradigm i AllScripts

  • Oferty na tyle szczegółowe, że founderzy zabierali je bezpośrednio na spotkania z inwestorami

  • Gotowość do kwestionowania założeń klienta, co według kilku recenzentów było powodem, dla którego pozostali przy współpracy

Ingsoftware

Ingsoftware to firma produktowa realizująca projekty kompleksowo w Niszu w Serbii, założona w 2009 przez Nenada Ilijicia, który porzucił stabilną pracę, by zbudować firmę programistyczną w swoim rodzinnym mieście. Zespół liczy dziś ponad 150 inżynierów, projektantów i analityków i ma na koncie ponad 200 projektów dla ponad 100 klientów. Mix usług jest celowo szeroki: oprogramowanie tworzone na zamówienie stanowi 30%, rozwiązania webowe 25%, aplikacje mobilne 15%, a do tego generatywne AI, doradztwo w zakresie strategii IT i UX design. Obok zespołu zarządzającego działa rada doradcza obejmująca kompetencje z zakresu finansów korporacyjnych, executive search i doświadczenia venture z Doliny Krzemowej, co jest nietypowe dla firmy tej wielkości i widać to w sposobie współpracy z klientami na wczesnym etapie rozwoju.

Przykładowy projekt Ingsoftware

Arete to startup z Melbourne założony przez osoby, które rozumiały presję, pod jaką są młodzi sportowcy, i zauważyły, że sport młodzieżowy skupia się obsesyjnie na przygotowaniu fizycznym, ignorując wytrzymałość psychiczną. W trakcie rocznej współpracy z dziewięcioosobowym zespołem obejmującym product design, ilustrację, iOS, Android, backend i QA, Ingsoftware stworzyło mobilnego asystenta dobrostanu dla młodych sportowców. Zamiast zdjęcia profilowego użytkownicy tworzą podczas rejestracji awatara, a chatbot oparty na AI prowadzi ich przez ten proces, a następnie kieruje do ćwiczeń mentalnych opracowanych przez psychologów sportu. Mechanika retencji ma formę grywalizacji: wykonanie zadania lub rutyny wyzwań daje punkty doświadczenia i odznaki, a sportowcy mogą udostępniać swoje statystyki dobrostanu trenerom lub rodzicom. Cały produkt zbudowano wokół kształtowania nawyków, a nie dostarczania treści, i właśnie dlatego działa w przypadku nastolatków.

Ile kosztuje tworzenie aplikacji mobilnych w Ingsoftware?

Ingsoftware rozlicza od 50 do 99 USD za godzinę przy minimalnej wartości projektu 10 000 USD. Najczęstsza wartość współpracy w 27 opiniach to poniżej 49 999 USD, choć kilka udokumentowanych projektów mieści się w przedziale od 50 000 do 200 000 USD. Jej ocena kosztów wynosi 4,6 na 5. W przypadku realizacji prowadzonej przez zespół skoncentrowany na designie i pełnego, multidyscyplinarnego składu to połączenie niskiego progu wejścia i stawek ze średniego segmentu rynku jest najbardziej przystępne na tej liście poza SapientPro.

Co klienci mówią o współpracy z Ingsoftware?

„Najbardziej zaimponowały mi szybkość Ingsoftware oraz to, jak często robili więcej, niż oczekiwano”. — Tim Hebel, właściciel, Beanstalk Games

„Byliśmy pod wrażeniem ich wiedzy eksperckiej i proaktywnego podejścia, co przełożyło się na świetną jakość pracy i terminową realizację”. — Mauricio Morales-Bilbao, Partner, Aktagold

„Ich zaangażowanie w nasz projekt wykraczało poza standard. Mieliśmy wrażenie, że to również ich projekt”. — Grzegorz Gwoźdź, dyrektor techniczny, Svexa

Najbardziej powtarzającym się motywem w opiniach jest dostarczanie MVP zgodnie z harmonogramem. Część klientów oczekiwała głębszej wiedzy o konkretnych platformach e-commerce, takich jak nopCommerce i BigCommerce, więc jeśli twoja realizacja zależy od jednej z nich, potwierdź doświadczenie z tą platformą.

Dlaczego firmy wybierają Ingsoftware?

  • Pełne zespoły produktowe w ramach jednej współpracy, obejmujące product design, ilustrację, obie platformy mobilne, backend i QA

  • Powtarzalne sukcesy we wdrażaniu MVP zgodnie z harmonogramem — to wskaźnik, który decyduje o tym, czy runda seed zostanie przedłużona

  • Serbskie stawki przy standardzie realizacji typowym dla Europy Zachodniej i godzinach pracy pokrywających się z godzinami pracy europejskich klientów

  • Rada doradcza z realnym doświadczeniem w venture capital i finansach korporacyjnych, przydatna dla founderów, którzy potrzebują czegoś więcej niż kodu

  • Klienci przedłużają współpracę zamiast rezygnować, a kilka pierwszych projektów przerodziło się w długoterminowe relacje

SapientPro

SapientPro to firma programistyczna zarejestrowana w Lucernie, Szwajcaria, założona w 2016 roku, z ponad 70 specjalistami pracującymi w trzech strefach czasowych i pięciu językach. Firma zrealizowała ponad 200 projektów i ma idealną ocenę 5,0 na Clutch na podstawie 36 zweryfikowanych opinii. Zakres usług jest szeroki: oprogramowanie na zamówienie, UX design i tworzenie stron internetowych stanowią po 20%, a tworzenie aplikacji mobilnych — 10%, obok prac z obszaru AI, API i blockchainu. To sprawia, że SapientPro jest firmą o szerokim profilu, która zajmuje się też mobile, a nie studiem wyspecjalizowanym w aplikacjach mobilnych — i warto wiedzieć to od początku. Zespół zarządzający ma jak na tę skalę wyjątkowo mocne kwalifikacje, w tym CTO z doktoratem z matematyki stosowanej.

Przykładowy projekt SapientPro

W grudniu 2024 roku holenderska szkoła językowa zgłosiła się do SapientPro, aby stworzyć nauczyciela AI obsługującego głos. Efekt, dostarczony do marca 2025 roku, to wieloplatformowa aplikacja mobilna, w której uczniowie prowadzą rozmowy na żywo z animowanymi awatarami, które korygują ich wymowę na bieżąco. Problemem inżynierskim były opóźnienia: żeby doświadczenie przypominało rozmowę, a nie wysyłanie zapytań, system musiał w ciągu milisekund przechwycić głos, wygenerować odpowiedź i odtworzyć ją w formie mowy, a jednocześnie zsynchronizować animację mimiki twarzy i obsłużyć wielu uczniów równocześnie bez spadku wydajności. SapientPro stworzyło własny silnik mowy o niskich opóźnieniach oparty na NestJS, PostgreSQL, Next.js, Azure AI Services i OpenAI, a do tego dodało ocenę wymowy na poziomie fonemów dostarczaną w trakcie rozmowy, a nie dopiero w raporcie po sesji. Łączny zakres projektu wyniósł 300 godzin pracy dwuosobowego zespołu.

Ile kosztuje tworzenie aplikacji mobilnych w SapientPro?

SapientPro ma najniższy próg wejścia na tej liście: 25–49 USD za godzinę przy minimalnej wartości projektu wynoszącej 5 000 USD. Najczęstsza wartość współpracy wśród 37 opinii mieści się poniżej 49 999 USD, a udokumentowane projekty kosztowały od 12 000 do ponad 500 000 USD. Jego ocena kosztów to 4,9 na 5, najwyższa ex aequo w tym zestawieniu. Jeśli szukasz proof of concept albo dobrze określonej funkcji AI w istniejącej aplikacji, to najtańsza wiarygodna opcja na tej liście. Projekt aplikacji do nauki języków o skali 300 godzin daje konkretny punkt odniesienia: przy górnej granicy tego przedziału stawek to około 15 000 USD.

Co klienci mówią o współpracy z SapientPro?

„Jestem bardzo podekscytowany tym, na jakim etapie są dziś moduły platformy, co świadczy o kompetencjach SapientPro”. — Onno Halsema, CEO, Contentoo

„Dostarczyli wszystko na czas i uwzględnili wiele rozszerzeń zakresu, gdy nasze plany i zestaw funkcji się zmieniały”. — Luke Baker, Founder, Zenyte Ltd

„Imponujące były tempo rozwiązywania problemów i jakość dostarczanych prac”. — Gaurav Singh Basnyat, Digital Programme Dev Manager, Norwegian Refugee Council

Szybkość, dobra znajomość angielskiego i elastyczność przy zmieniającym się zakresie pojawiają się w opiniach regularnie. Zastrzeżenie, które warto wziąć pod uwagę, dotyczy QA: część klientów oczekiwała dokładniejszego code review i testów technicznych przed finalnym dostarczeniem, co jest kompromisem, jakiego trzeba się spodziewać przy tym poziomie cenowym. Uwzględnij we własnym zakresie testy akceptacyjne.

Dlaczego firmy wybierają SapientPro?

  • Minimalna wartość projektu na poziomie 5 000 USD sprawia, że to realna opcja przy proof of concept, którego większość agencji nawet nie wyceni

  • Rzeczywiście duże kompetencje w inżynierii AI, w tym w systemach głosowych czasu rzeczywistego i computer vision, a nie tylko w nakładkach na chatboty

  • Idealna ocena 5,0 w Clutch na podstawie 36 opinii, co jest rzadkością niezależnie od skali firmy

  • Otwartość na zmiany zakresu w trakcie współpracy, wskazywana przez wielu klientów jako powód, dla którego projekty zostały ukończone

  • Rejestracja w Szwajcarii i działanie w pięciu językach oraz trzech strefach czasowych, co odpowiada europejskim klientom z ograniczeniami zakupowymi lub kontraktowymi

Co wyróżnia świetną firmę tworzącą aplikacje mobilne?

Świetną firmę zajmującą się tworzeniem aplikacji mobilnych wyróżnia to, co dzieje się po premierze: znajomość domeny w twojej branży, dobra historia publikacji w sklepach z aplikacjami, badania kształtujące produkt, ciągłość zespołu i uczciwe rozmowy o kosztach już na etapie oferty. Każda firma z tej listy potrafi pracować w Swift, Kotlinie, Flutterze i React Native, więc stos technologiczny rzadko jest czynnikiem decydującym.

Czy zespół zna twoją branżę, czy tylko framework?

Bardzo niewiele agencji powie ci, które uprawnienia HealthKit od Apple mogą doprowadzić do odrzucenia zgłoszenia albo ile naprawdę kosztuje integracja z FHIR w tygodniach pracy inżynierskiej. Tę wiedzę drogo się zdobywa, ale łatwo zweryfikować. Certyfikacja ISO 13485 Momentum i ponad 75 wdrożonych aplikacji medycznych Monterail mają przy projekcie objętym regulacjami większe znaczenie niż jakiekolwiek preferencje dotyczące frameworka.

Jak wygląda ich historia publikacji w sklepach z aplikacjami?

Apple przeanalizowało około 7,77 mln zgłoszeń i odrzuciło blisko 25% z nich, a główne powody dotyczyły szczegółów związanych ze zgodnością z przepisami, a nie problemów inżynierskich: niedziałający URL wsparcia, polityka prywatności sprzeczna z deklaracją App Privacy, brak procesu usuwania konta oraz biblioteki zewnętrzne dostarczane bez privacy manifests. Zapytaj potencjalnego partnera, ile odrzuceń miał w ostatnim roku i co było ich przyczyną. Zespół, który odpowiada konkretnie, ma to już za sobą, a zespół, który twierdzi, że ma idealny rekord, prawdopodobnie nie opublikował zbyt wielu aplikacji.

Czy design to praktyka badawcza, czy etap dekorowania?

Prace MindSea dla Halterix zaczęły się od wizyt w gabinetach fizjoterapii, żeby zobaczyć, jak pacjenci naprawdę się poruszają, oraz od bezpośrednich pytań do użytkowników, czy ocena oparta na smartwatchu nie wydaje im się zbyt inwazyjna. Ingsoftware zbudowało mechanizmy retencji Arete wokół kształtowania nawyków, bo nastoletni sportowcy ignorują biblioteki treści. Badania na tym etapie zmieniają to, co ostatecznie powstaje, a to zupełnie inne zadanie niż sprawienie, by gotowy produkt po prostu dobrze wyglądał.

Czy te same osoby będą nadal pracować przy projekcie w drugim roku?

Zapytaj, kto konkretnie zostanie przypisany do projektu, czy możesz przeprowadzić z tymi osobami rozmowę i jak wygląda średni staż pracy w firmie. Waverley pozwala klientom samodzielnie wybierać członków zespołu i deklaruje, że wielu kluczowych ludzi z zespołu zbudowanego w pierwszej dekadzie działalności nadal pracuje w firmie. Firmy, które odpowiadają wyłącznie nazwami ról i liczbą osób, sprzedają zasoby, a nie zespół.

Czy rozmawiają uczciwie o pieniądzach, zanim cokolwiek podpiszesz?

Firmy, których klienci oceniają koszty na 4,8 lub wyżej, są konsekwentnie opisywane jako takie, które przedstawiają opcje z jasno określonymi kompromisami. W recenzjach Cogniteq pojawia się informacja, że klienci otrzymywali alternatywne rozwiązania z udokumentowanymi zaletami, wadami i cenami, dzięki czemu mogli wybrać opcję odpowiednią do budżetu. Takie podejście na etapie oferty pokazuje, jak dostawca poradzi sobie ze zmianą zakresu w szóstym miesiącu współpracy.

Ile kosztuje tworzenie aplikacji mobilnej w 2026 roku?

Tworzenie aplikacji mobilnej w 2026 roku kosztuje od 15 000 USD za wąskie MVP na jedną platformę do 500 000 USD lub więcej za złożoną platformę, przy czym większość aplikacji biznesowych mieści się w przedziale 50 000–120 000 USD. Największą zmienną jest to, gdzie znajduje się twój zespół, a drugą — stopień złożoności aplikacji. Według badania Second Talent's 2026 rate survey, globalne stawki deweloperów spadły w ostatnim roku o około 9% do 16%, ponieważ narzędzia AI skróciły czas realizacji. Łączne budżety pozostały bez zmian, bo zespoły przeznaczyły te oszczędności na funkcje AI, głębsze integracje i bardziej rozbudowaną analitykę.

Stawki godzinowe według regionu

Region

Typowa stawka godzinowa

Uwagi

Stany Zjednoczone i Kanada

120–250 USD

Stawki starszych inżynierów zwykle wynoszą 130–200 USD; to jedyny przedział, w którym standardem jest doświadczone przywództwo produktowe w tej samej strefie czasowej

Europa Zachodnia

80–150 USD

Duże doświadczenie w obszarze regulacji i projektowania, wyższe stawki dla zespołów pracujących natywnie z GDPR

Europa Wschodnia (Polska, Serbia, kraje bałtyckie, Ukraina)

40–80 USD

Najlepszy na rynku stosunek jakości do kosztów; działa tu większość firm z tej listy

Ameryka Łacińska

40–85 USD

Region szybko się rozwija, ceniony za pokrywające się strefy czasowe z USA

Indie

25–55 USD

Najniższe stawki; narzut na zarządzanie zwykle jest wyższy

Azja Południowo-Wschodnia

29–72 USD

Mid-level: 29–50 USD, senior: 46–72 USD

Siedziba firmy i miejsce świadczenia usług to nie to samo. Waverley ma siedzibę w Palo Alto i rozlicza się w przedziale 50–99 USD, ponieważ prace inżynierskie są realizowane w Europie i Ameryce Łacińskiej. Zawsze sprawdzaj listę centrów delivery, a nie adres w stopce strony.

Koszt projektu według złożoności

Złożoność aplikacji

Liczba godzin pracy inżynierskiej

Typowy całkowity koszt

Co obejmuje ta kwota

MVP, jedna platforma

300–500

15 000–35 000 USD

Tylko podstawowy przepływ, jedna platforma, minimalny backend

Prosta aplikacja

400–700

30 000–75 000 USD

Obie platformy, standardowe uwierzytelnianie, podstawowy backend

Średni poziom złożoności

800–1 500

75 000–200 000 USD

Konta użytkowników, płatności, powiadomienia push, API firm trzecich, analityka

Złożona platforma

2 500–5 000+

200 000–500 000+ USD

Systemy z wieloma rolami, funkcje czasu rzeczywistego, dane objęte regulacjami, integracja z EHR lub ERP

Frameworki cross-platform obniżają koszt tworzenia osobnych aplikacji natywnych o 30% do 60%, dlatego Flutter i React Native dominują w średnim segmencie rynku. Te oszczędności są realne, ale nie są darmowe: produkty z rozbudowanymi animacjami i głęboko zintegrowane ze sprzętem nadal częściej przemawiają na korzyść rozwiązań natywnych, dlatego Monterail stworzył skaner Joii we Flutterze, a sterowanie laktatorem Elvie natywnie przez Bluetooth.

Koszty, których nie widać w wycenie

Uwzględnij w budżecie 15% do 20% kosztu tworzenia rocznie na utrzymanie, począwszy od miesiąca wdrożenia. Przy aplikacji za 200 000 USD daje to 30 000 do 40 000 USD rocznie i pokrywa aktualizacje systemów operacyjnych, wycofywanie SDK, poprawki bezpieczeństwa oraz zmiany zasad w sklepach. Opłaty sklepowe są przy tym marginalne: 99 USD rocznie dla Apple, 25 USD jednorazowo dla Google Play. Koszty zmienne, które rzeczywiście się zmieniają, to infrastruktura, użycie API i wsparcie — wszystkie rosną wraz z liczbą użytkowników, więc modeluj je jako przedziały dla kilku scenariuszy liczby użytkowników, a nie jako pojedyncze pozycje kosztowe.

Cena stała, time and materials czy dedykowany zespół — który model sprawdzi się najlepiej?

Wszystkie trzy modele współpracy różnią się pod jednym względem: kto bierze na siebie ryzyko związane z zakresem i jaką elastyczność dostajesz w zamian.

Model

Płacisz za

Ryzyko związane z zakresem ponosi

Najlepszy wybór, gdy

Cena stała

Uzgodniony rezultat prac

Dostawca

Wymagania są rzeczywiście stabilne i udokumentowane; masz ograniczone zasoby techniczne do zarządzania zespołem

Time and materials

Przepracowane godziny według uzgodnionych stawek

ty

Zakres będzie się zmieniał, product discovery wciąż trwa albo chcesz zmieniać priorytety między sprintami

Dedykowany zespół

Stały zespół rozliczany miesięcznie

Obie strony

Długofalowa praca nad produktem, w której skumulowana wiedza domenowa przynosi coraz większe korzyści

Cena stała brzmi jak najbezpieczniejsze rozwiązanie, ale często nim nie jest. Dostawca uwzględnia twoją niepewność w wycenie, a potem broni pierwotnego zakresu, gdy w szóstym tygodniu dowiadujesz się czegoś nowego — właśnie wtedy, gdy powinieneś zmienić kierunek. Ten model działa wtedy, gdy specyfikacja jest naprawdę ukończona.

Time and materials w dużej mierze przestał już oznaczać brak górnego limitu. Większość umów w 2026 roku zawiera klauzulę not-to-exceed, która zachowuje elastyczność, a jednocześnie ogranicza ekspozycję kosztową, czyli daje rozwiązanie bliskie najlepszym cechom obu modeli. Poproś wprost o capped T&M.

Dedykowany zespół częściej okazuje się właściwym rozwiązaniem, niż zakładają kupujący, i właśnie na nim opierają się najdłuższe partnerstwa z tej listy. Dwunastoletnia współpraca Monterail z Cooleaf oraz staff augmentation realizowany przez Waverley opierają się na tym samym: ci sami ludzie zostają wystarczająco długo, by znać produkt lepiej niż nowo zatrudniona osoba. Ceną za to jest stałe miesięczne zobowiązanie.

Najczęściej skuteczna struktura ma charakter hybrydowy: time and materials na etap discovery, potem fixed price dla dobrze zdefiniowanej fazy realizacji, a następnie dedykowany zespół do dalszych prac nad produktem.

Jak wybrać odpowiedniego partnera do tworzenia aplikacji mobilnej?

Wybierz trzy firmy, których dotychczasowe realizacje są najbardziej zbliżone do tego, co tworzysz, a potem zastosuj wobec każdej z nich te same pięć kryteriów.

  1. Poproś o referencję z projektu, który poszedł nie tak. Każdy dostawca ma taki przypadek. Liczy się to, jak firma zachowała się, gdy już do tego doszło: kto zgłosił problem, jak szybko i ile to kosztowało klienta. Dostawca, który nie potrafi przedstawić takiej referencji, albo nie działa na rynku zbyt długo, albo nie mówi ci całej prawdy.

  2. Porozmawiaj z zespołem przypisanym do projektu. Poproś o nazwiska i CV osób, które faktycznie będą wykonywać tę pracę, i porozmawiaj z tech leadem przed podpisaniem umowy, a nie z sales engineerem. Klienci Waverley wskazują dobór zespołu jako konkretny powód wyboru tej firmy, więc potraktuj niechęć w tym obszarze jako istotny sygnał.

  3. Uzyskaj na piśmie koszt utrzymania jeszcze przed kosztem budowy. Partner, który wycenia budowę na 180 000 USD i milczy o wsparciu w drugim roku, wycenił ci tylko połowę projektu. Poproś o roczną kwotę jako procent kosztu budowy oraz o dokładne wskazanie, co obejmuje.

  4. Porównuj wyceny, nie ceny. Przekaż każdej firmie z krótkiej listy ten sam brief i sprawdź, jak go rozbijają. Wartościowa odpowiedź kwestionuje twoje założenia, wskazuje dwie funkcje, które będą kosztować znacznie więcej, niż zakładasz, i pokazuje liczbę godzin w podziale na strumienie prac. Wycena sprowadzona do jednej liczby nie mówi ci nic.

  5. Czytaj opinie pod kątem skarg. Każdy profil powyżej uwzględnia powtarzającą się krytykę z opinii o danej firmie, bo to właśnie ona najlepiej pozwala przewidzieć twoje doświadczenia. Braki w obszarze designu, płynność angielskiego, poziom QA i rytm komunikacji da się opanować, jeśli wiesz o nich wcześniej — a ich odkrycie dopiero w trzecim miesiącu dużo kosztuje.

Sygnały ostrzegawcze, przy których warto się wycofać

  • Brak wskazanych z nazwiska osób w proponowanym zespole, tylko nazwy ról i liczebność

  • Wycena w modelu fixed price przygotowana bez etapu discovery dla produktu z niedomkniętymi wymaganiami

  • Brak odpowiedzi na temat historii odrzuceń w App Store albo twierdzenie, że nigdy ich nie było

  • Traktowanie zgodności z przepisami jako późniejszego etapu w przypadku produktu przetwarzającego dane zdrowotne lub finansowe

  • Rozmowy sprzedażowe prowadzone przez osobę, która ani razu nie zaprasza do nich inżyniera

Która firma tworząca aplikacje mobilne pasuje do twojej mapy drogowej na 2026 rok?

Najbardziej użyteczny wniosek z porównania tych siedmiu firm jest taki, że związek między ceną a jakością niemal całkowicie oderwał się od geografii. MindSea przy stawce od 150 do 199 USD za godzinę i Monterail przy stawce od 25 do 49 USD dostarczają regulowane oprogramowanie medyczne, które przechodzi certyfikację. Różni je struktura: z jednej strony dziesięcioosobowa butikowa firma z Nowej Szkocji, działająca w twojej strefie czasowej i świetnie znająca amerykańską ochronę zdrowia, z drugiej — 130-osobowa polska organizacja, która może skierować do tego problemu pełny zespół produktowy i utrzymać go przez dekadę. Obie są właściwą odpowiedzią, tylko na różne pytania.

Wyjdź od swojego ograniczenia, a nie od budżetu. Jeśli chodzi o regulacje, wybierz firmy z krótkiej listy, które mają certyfikację potrzebną twojemu produktowi. Jeśli problemem jest strefa czasowa, wyeliminuje ona więcej opcji niż kiedykolwiek zrobi to stawka. Jeśli chodzi o runway, minimalne progi 5 000 i 10 000 USD na tej liście są tu nieprzypadkowe. Dopiero potem niech stawka rozstrzyga remis, bo na tym etapie to najmniej informacyjna zmienna, jaką masz.

Jeśli tworzysz produkt w healthtechu, fintechu lub innej regulowanej branży i szukasz partnera, który ma już za sobą proces certyfikacji, porozmawiaj z Monterail o swoim produkcie.

Najważniejsze wnioski

  • Stawki za tworzenie aplikacji mobilnych w 2026 roku mieszczą się w trzech przedziałach: od 25 do 50 USD na poziomie podstawowym, od 50 do 99 USD w większości wiarygodnych firm w Europie i Ameryce Łacińskiej oraz od 120 do 250 USD w Ameryce Północnej. Miejsce realizacji ma większe znaczenie niż lokalizacja siedziby.

  • Na utrzymanie od dnia wdrożenia przeznacz rocznie 15%–20% kosztu budowy. Dostawca, który pomija to w ofercie, wycenia ci niepełny projekt.

  • Apple odrzucił blisko jedną czwartą z 7,77 mln zgłoszeń aplikacji, które przeanalizował, a większość odrzuceń wynikała ze szczegółów związanych ze zgodnością z wymaganiami, takich jak rozbieżności w polityce prywatności, brak możliwości usunięcia konta i brak privacy manifests, a nie z niedziałającego kodu.

  • Frameworki cross-platform pozwalają obniżyć koszt o 30%–60% względem osobnych implementacji natywnych, ale integracja ze sprzętem i interfejsy oparte na rozbudowanych animacjach nadal uzasadniają tworzenie natywne.

  • Capped time and materials stało się w 2026 roku domyślnym, rozsądnym modelem umowy — zachowuje elastyczność T&M, a jednocześnie daje ci górny limit, który sprawia, że fixed price jest atrakcyjne.

Źródła danych porównawczych: katalog cen tworzenia aplikacji w Clutch, badanie kosztów tworzenia aplikacji Business of Apps, przewodnik Netguru po kosztach tworzenia aplikacji mobilnych, stawki deweloperów według kraju opracowane przez Second Talent, przewodnik Cleveroad po kosztach utrzymania aplikacji, ScienceSoft o modelu time and materials w porównaniu z ceną stałą, wytyczne AppFollow dotyczące recenzji w App Store. Dane o firmach pochodzą z profilu każdej firmy w serwisie Clutch oraz z jej strony internetowej i są aktualne na sierpień 2026 roku.

FAQ dotyczące firm tworzących aplikacje mobilne

Grzegorz Hajdukiewicz avatar
Grzegorz Hajdukiewicz
Chief Delivery Officer
Linkedin
With over a decade of experience in the IT industry, Grzegorz has a proven track record of delivering complex projects on time and on budget. At Monterail, he leads a team of dozens of developers, designers, project managers, and business analysts, ensuring the successful delivery of software solutions for clients worldwide. Passionate about agile methodologies and continuous improvement, he constantly seeks new ways to optimize the delivery process.