Nowy standard. Twoje centrum tworzenia inteligentnego, szybkiego i zrównoważonego oprogramowania AI

Zobacz teraz
Minimalistyczna, abstrakcyjna wizualizacja tematu czołowych firm zajmujących się offshore’owym tworzeniem oprogramowania.

Najlepsze firmy offshore zajmujące się tworzeniem oprogramowania w 2026 roku i jak wybrać właściwego partnera

Grzegorz Hajdukiewicz
|   Updated Aug 3, 2026

Offshore w tworzeniu oprogramowania już jakiś czas temu przestał oznaczać przede wszystkim grę na obniżenie kosztów. W badaniu Deloitte Global Outsourcing Survey34% organizacji wskazało redukcję kosztów jako główny powód, wobec 70% w 2020 roku, a obok niej znalazły się dziś dostęp do wykwalifikowanych specjalistów i elastyczność w dostarczaniu. Jednocześnie stawki spadają. Badanie stawek Accelerance na 2026 rok odnotowało spadki rok do roku we wszystkich głównych regionach dostarczania, w tym o 4,4% w Europie Środkowo-Wschodniej i o blisko 8% w Azji.

To połączenie zmienia sposób myślenia o shortlistcie. Gdy różnice cenowe między regionami się zacierają, a powodem szukania partnera za granicą od początku był dostęp do talentów, filtrowanie dostawców według cennika to najszybsza droga do kupienia sobie konieczności przepisywania produktu od nowa.

Dlatego ten tekst spełnia dwa zadania. W pierwszej części przedstawiamy profile dziewięciu firm zajmujących się offshore development, opisanych według tego samego zestawu informacji: gdzie działają, ile kosztują, co rzeczywiście dostarczyły i co mówią o nich klienci — także krytycznie. Druga część to przewodnik zakupowy: benchmarki cenowe na 2026 rok według regionu i seniority, cztery modele współpracy oraz to, kto ponosi ryzyko w każdym z nich, a także sekwencja due diligence, którą warto przejść przed podpisaniem umowy.

Podsumowanie dla kadry zarządzającej

Publikowane stawki inżynierskie wśród dziewięciu opisanych tu firm mieszczą się w przedziale od poniżej 25 USD do 99 USD za godzinę, czyli różnią się około czterokrotnie. Różnica w rzeczywistym koszcie dostarczenia jest znacznie mniejsza, ponieważ poprawki, narzut związany z zarządzaniem i rotacja uszczuplają każdy budżet niezależnie od stawki wyjściowej, a branżowe szacunki często wskazują, że same poprawki pochłaniają od 15% do 26% godzin projektowych.

Dla klienta z USA zmienną, która naprawdę wpływa na całość, jest dopasowanie domenowe: partner, który ma już doświadczenie w dostarczaniu rozwiązań w twoim kontekście regulacyjnym i technicznym, poświęci mniej godzin na odkrywanie, co miałeś na myśli.

Dziewięć firm poniżej pogrupowano według specjalizacji, a dalsza część przewodnika zawiera regionalne benchmarki, kompromisy związane z modelami współpracy oraz dwu- do czterotygodniową ocenę dostawcy, którą możesz przeprowadzić przed podjęciem zobowiązania.

Najlepsze firmy offshore zajmujące się tworzeniem oprogramowania w 2026 roku

Ta lista nie jest rankingiem. Tę dziewiątkę wybrano po to, by pokazać, jak szerokie stało się pojęcie „offshore” w 2026 roku: huby dostarczania w Polsce, Wietnamie, Gruzji, Ukrainie, Nepalu, Bułgarii, Szwajcarii i Holandii; zespoły liczące od 70 do 360 osób; publikowane stawki godzinowe od poniżej 25 USD do 99 USD; oraz specjalizacje od regulowanego fintechu przez AR/VR po tworzenie produktów w Laravelu. Stawki, minimalne wielkości projektów i oceny kosztowe pochodzą z profilu każdej firmy w Clutch. Szczegóły projektów pochodzą z opublikowanych przez nie case studies.

Monterail

Monterail to firma tworząca oprogramowanie oparta na AI agentowym z siedzibą we Wrocławiu w Polsce, założona w 2010 i zatrudnia dziś ponad 130 in-house inżynierów, projektantów i specjalistów produktowych. Zespół zrealizował ponad 900 projektów, w tym ponad 75 aplikacji z obszaru ochrony zdrowia, i współpracuje z Bosch, DocPlanner, EY, Merck i SharkNinja. Główny stos technologiczny obejmuje Vue.js (Monterail jest oficjalnym partnerem Vue.js i Nuxt), Ruby on Rails, React Native, Flutter i Node.js, wykorzystywane głównie w healthtechu, MedTechu, FemTechu, fintechu, proptechu i retailu. Trzy przejęcia od 2024 roku (Untitled Kingdom, EL Passion i Lakeview Labs) wzmocniły kompetencje firmy w MedTechu, product design i rozwiązaniach mobilnych. Wśród wyróżnień są lista najszybciej rosnących firm technologicznych Europy Środkowej Deloitte oraz Financial Times 1000. Obecny NPS wynosi 71.

Przykładowy projekt Monterail

Cooleaf trafił do Monterail jako startup z produktem do budowania zaangażowania pracowników i niewielką bazą użytkowników. Ta współpraca trwa już 12 lat, w trakcie której platforma rozwinęła się w system gotowy do obsługi przedsiębiorstw, obsługujący ponad 110 000 użytkowników w 103 organizacjach na całym świecie. Takie długoterminowe współprace to model, pod kątem którego Monterail optymalizuje swoje działania: ten sam zespół zachowuje kontekst produktu przez lata realizacji roadmapy, zamiast przekazywać projekt po uruchomieniu. Osobna realizacja dla Merck wprowadziła aplikację skoncentrowaną na cukrzycy na osiem rynków afrykańskich w wielu wersjach językowych.

Ile kosztuje development w Monterail?

Publikowana przez Monterail stawka godzinowa wynosi od 25 do 49 USD, przy minimalnej wartości projektu wynoszącej 10 000 USD i ocenie kosztowej w Clutch na poziomie 4,4 na 5 na podstawie 45 opinii. Faktyczne wartości współpracy mieściły się w przedziale od 30 000 USD do ponad 1 mln USD, a najczęstsza wartość projektu mieści się między 50 000 a 199 999 USD. Ta uśredniona stawka jest niższa od benchmarku seniorów Accelerance dla Europy Środkowo-Wschodniej z tabeli poniżej, co jest nietypowe w przypadku zespołu z tak dużym doświadczeniem w środowiskach enterprise i branżach regulowanych.

Co klienci mówią o współpracy z Monterail?

„Przeszliśmy od reaktywnego planowania do proaktywnych decyzji opartych na danych. Możliwość zobaczenia prototypu w ciągu jednego dnia i tak szybkiego przeskalowania go do rozwiązania gotowego do obsługi przedsiębiorstw całkowicie zmieniła nasze podejście do zarządzania zasobami.” — Bram Verstraeten, Senior Project Manager, SPIE Belgium

„Byłam pod wrażeniem tego, jak szybko Monterail był w stanie zrozumieć złożoną i niszową branżę, a następnie przełożyć to na klarowną i praktyczną strukturę systemu. Mam zaufanie do ich zrozumienia zarówno wizji produktu, jak i kontekstu komercyjnego.” — Amelia Christie, Limited Director, Christie Constructive

„Jeśli chcesz zlecić tworzenie kodu komuś z najniższą stawką godzinową, Monterail nie jest dla ciebie. Jeśli chcesz szybko budować produkty, które wygrywają na rynku, Monterail powinien znaleźć się na twojej krótkiej liście.” — Alan Buxton, CTO, Simfoni

To design jest obszarem, na który spada krytyka w recenzjach Monterail. Niektórzy klienci angażowali zewnętrznych projektantów, by spełnić konkretne wymagania wizualne. Przejęcie agencji product design EL Passion w 2025 roku miało wypełnić tę lukę, choć firmy stawiające na design nadal powinny poprosić o pokazanie najnowszych realizacji z portfolio.

Dlaczego firmy wybierają Monterail?

  • Duże doświadczenie w środowiskach regulowanych, obejmujące ponad 75 dostarczonych aplikacji medycznych oraz kompetencje MedTech wzmocnione dzięki przejęciu Untitled Kingdom

  • Recenzenci wielokrotnie opisują onboarding jako szybki, a inżynierów Monterail jako osoby, które włączają się do istniejącego zespołu klienta, zamiast działać jak odseparowany dostawca

  • Oficjalny status partnera Vue.js i Nuxt — realna przewaga, jeśli twój front-end jest oparty na Vue

  • Udokumentowane doświadczenie w realizacji MVP i prototypów, którym klienci przypisują osiągnięcie product-market fit, obok wdrożeń dla przedsiębiorstw

  • Europejskie godziny pracy i wyraźne ukierunkowanie na rynki USA oraz Wielkiej Brytanii, co daje zespołom z Ameryki Północnej praktyczne poranne okno wspólnej pracy

Newwave Solutions

Newwave Solutions to zdecydowanie najtańszy dostawca na tej liście. Firma została założona w 2011 i ma siedzibę w Hanoi, a firma dysponuje ponad 300 inżynierów w Wietnamie i Japonii i informuje o ponad 800 zrealizowanych projektów dla ponad 200 aktywnych klientów. Wśród klientów są VinID, UNDP, Onkyo i Daito Trust Construction. Firma koncentruje się głównie na oprogramowaniu tworzonym na zamówienie, blockchainie i Web3 oraz rozwiązaniach mobilnych, a ofertę uzupełniają rozwój AI i UI/UX. Firma podaje, że 99% jej deweloperów ma co najmniej trzy lata doświadczenia, a liderzy zespołów — co najmniej pięć lat.

Przykładowy projekt Newwave Solutions

Klient zarządzający dużymi wolumenami odzieży i zasobów fizycznych w wielu lokalizacjach śledził stany magazynowe ręcznie, co było powolne, podatne na błędy i nie zapewniało wglądu w czasie rzeczywistym. Newwave stworzył aplikację mobilną, która łączy się z czytnikami RFID przez Bluetooth i USB, umożliwiając pracownikom skanowanie, lokalizowanie i uzgadnianie stanów magazynowych partiami. Ograniczenie po stronie inżynierii było nietypowe: zespół nigdy nie miał fizycznego dostępu do sprzętu RFID. Pracował na podstawie szczegółowej specyfikacji i emulowanego zachowania urządzenia, dostarczał kolejne wersje wraz z checklistami testowymi, które klient wykorzystywał do skanów w rzeczywistych warunkach, oraz dostrajał warstwę komunikacji na podstawie zgłaszanych wyników. Dzięki temu pracownicy mogą teraz przeprowadzać audyt setek pozycji w kilka minut.

Ile kosztuje development w Newwave Solutions?

Publikowana stawka Newwave wynosi poniżej 25 USD za godzinę, jako jedyna na tej liście poniżej 25 USD, przy minimalnej wartości projektu 5 000 USD i ocenie kosztowej Clutch na poziomie 4,8 na 5. Firma podaje stawki od 13 USD za godzinę, dedykowane zespoły rozliczane za 480 godzin miesięcznie, a także 14-dniowy okres próbny bez ryzyka. Najczęstsza wartość projektu to od 50 000 do 199 999 USD na podstawie 63 opinii, co sugeruje, że klienci wykorzystują przewagę cenową raczej na większą liczbę godzin niż na mniejsze budżety.

Co klienci mówią o współpracy z Newwave Solutions?

„Równie imponująca była ich komunikacja. Przez cały projekt komunikowali się otwarcie i transparentnie, regularnie informowali nas o postępach i dbali o to, byśmy zawsze rozumieli techniczne niuanse.” — Mike Greeby, Digital Experiences Manager, Wilson Sporting Goods

„Współpraca z Newwave Solutions była wyjątkowa ze względu na ich proaktywne podejście do rozwiązywania problemów. Szybko proponowali kreatywne pomysły i często przewidywali możliwe trudności, zanim rzeczywiście się pojawiły.” — Griffin Shea, Author, Bridge Books

„Największe wrażenie zrobiły na mnie ich wyjątkowe zaangażowanie w pracę zespołową i podejście do klienta.” — Srinivas Murthy, Director, Via

Osoby zgłaszające zastrzeżenia wskazywały na komunikację ze strony mniej doświadczonych członków zespołu; wobec starszych specjalistów i jakości technicznej takich uwag nie było. Jeśli wybierzesz tę opcję, uwzględnij w budżecie wskazaną osobę kontaktową po stronie seniorów i przygotuj się na większy nakład pracy nad pisemną specyfikacją niż w przypadku partnera z wyższą stawką.

Dlaczego firmy wybierają Newwave Solutions?

  • Najniższa publikowana stawka na tej liście — na tyle niska, by długoterminowe strumienie prac wymagające wielu godzin były opłacalne na skalę, której większość europejskich dostawców nie jest w stanie dorównać

  • 14-dniowy okres próbny, który pozwala sprawdzić, jak układa się współpraca, zanim przeznaczysz na nią budżet

  • Blockchain i Web3 stanowią jedną piątą działalności firmy, więc kompetencje w tym obszarze są rzeczywiście mocne

  • Obecność operacyjna zarówno w Wietnamie, jak i w Japonii, co przydaje się, jeśli twój produkt ma wymagania związane z rynkiem APAC

  • Wśród klientów są firmy z listy Fortune 500 i organizacje pozarządowe, w tym Wilson Sporting Goods i UNDP — taki zestaw klientów rzadko spotyka się w tym przedziale cenowym

Redberry

Redberry to partner Premier Tier Laravel i Vue, jedna z nielicznych agencji na świecie z takim statusem. Założona w 2014 przez czwórkę przyjaciół w Tbilisi w Gruzji, dziś zatrudnia ponad 200 osób, w tym ponad 100 programistów i dostarczyła ponad 300 aplikacji webowych i mobilnych. Wśród klientów są zarówno startupy na wczesnym etapie rozwoju, jak i spółki notowane na giełdzie z USA, Wielkiej Brytanii, Bliskiego Wschodu i ponad dziesięciu krajów UE. Firma otwarcie mówi, skąd bierze się jej model cenowy: Gruzja oferuje znaczące korzyści podatkowe dla outsourcingu oprogramowania, a Redberry przekazuje tę przewagę cenową klientom. W firmę zainwestowała notowana na LSE Georgia Capital.

Przykładowy projekt Redberry

Tavistock Protect to jedna z najszybciej rosnących w Wielkiej Brytanii firm specjalizujących się w kredytach hipotecznych i ubezpieczeniach ochronnych, należąca do grupy mającej 400 doradców, 80 000 klientów i ponad 5 mld GBP aktywów w zarządzaniu. Jej doradcy prowadzili regulowany przez FCA proces doradczy w rozproszonych narzędziach: dane klientów w jednym systemie, oferty w drugim, przegląd zgodności w wątkach e-mailowych, a prowizje liczone ręcznie. Redberry stworzyło PP Mobius, wertykalny CRM oparty na Laravel i Livewire, który obsługuje cały cykl sprzedaży ubezpieczeń ochronnych — od zebrania informacji o kliencie, przez porównanie ofert dostawców, akceptację zgodności, weryfikację AML, złożenie wniosku o polisę, wyliczenie prowizji, po generowanie pasków płacowych. Workflow oparte na stanach uniemożliwiają doradcom pomijanie kroków związanych ze zgodnością, deterministyczny silnik prowizyjny generuje wyniki możliwe do audytu w wielopoziomowej hierarchii zarządzania, a agenty AI zbudowane na Laravel AI SDK równolegle przeprowadzają kontrole zgodności z oceną pewności i pełnym śladem wyników, przesyłając wyniki do osób weryfikujących w czasie rzeczywistym. Każda wersja przeglądu może zostać wyeksportowana do PDF przygotowanego z myślą o obronie podczas audytu FCA. Współpraca opiera się na czteroosobowym dedykowanym zespole i trwa już ponad dwa lata.

Ile kosztuje development w Redberry?

Opublikowana stawka Redberry wynosi od 25 do 49 USD za godzinę przy minimum 25 000 USD i ocenie kosztowej w Clutch na poziomie 4,8 na 5. Wartość ocenianych projektów wynosiła od 8 000 USD do ponad 500 000 USD, przy czym najczęściej spotykany przedział to od 50 000 do 199 999 USD. Jak na kompetencje Premier Tier Laravel, ta stawka jest niższa niż w porównywalnych wyspecjalizowanych agencjach w Europie Zachodniej czy Ameryce Północnej.

Co klienci mówią o współpracy z Redberry?

„[Ich] szeroka wiedza i zaangażowanie całego starszego zespołu robią wrażenie.” - Geoff Brooks, CEO, Alpha Beta Partners Ltd

„Naprawdę doceniliśmy wysoką jakość ludzi i troskę widoczną w całej organizacji.” - Jud Mackrill, CEO, Milemarker

„Zespół jest bardzo dobrze dobrany i świetnie radzi sobie z autonomiczną pracą w oparciu o wyznaczony cel, zamiast potrzebować wszystkiego rozpisanego w najdrobniejszych szczegółach.” — Samuel Ciaramilaro, Owner, SC Codecraft

W recenzjach pojawiają się wzmianki o sporadycznych opóźnieniach względem harmonogramu. Klienci podkreślają jednak, że Redberry radzi sobie z tym transparentnie: wcześnie sygnalizuje problem i wraca do realizacji zgodnie z planem.

Dlaczego firmy wybierają Redberry?

  • Status partnera Premier Tier dla Laravel i Vue — rzadkie wyróżnienie, które pokazuje skalę kompetencji potrzebnych do zaawansowanej pracy z Laravel i Vue

  • Dwa jasno określone modele współpracy: projekty zarządzane, w których Redberry odpowiada za projekt od etapu designu po wdrożenie, albo staff augmentation, w ramach którego deweloperzy firmy dołączają do twojego zespołu

  • Gruzińskie zasady podatkowe dotyczące outsourcingu oprogramowania pozwalają utrzymać stawki poniżej poziomu kosztów porównywalnych kompetencji w innych częściach Europy

  • Klienci zwracają uwagę na to, że zespół potrafi pracować w oparciu o cel, a nie w pełni rozpisany ticket, co zmniejsza obciążenie po twojej stronie związane z przygotowaniem specyfikacji

  • Dział designu i kreacji działający obok zespołu inżynierskiego, z ponad 100 międzynarodowymi nagrodami marketingowymi — jeśli działania związane z marką idą u ciebie w parze z budową produktu

Kindgeek

Kindgeek to specjalista na tej liście. Firma działa we Lwowie, w Ukrainie i została założona w 2013roku, a jej 211-osobowy zespół tworzy wyłącznie rozwiązania dla sektora fintech: licencjonowanych fintechów, firm płatniczych, neobanków oraz przedsiębiorstw wdrażających regulowane produkty finansowe. Firma deklaruje ponad 100 regulowanych projektów oraz platformy, które przetworzyły ponad 10 mld EUR. Jej katalog rozwiązań white-label obejmuje neobanki, portfele elektroniczne, zarządzanie finansami osobistymi, core banking, płatności, acquiring, krypto i kredytowanie. Istotą tej oferty są kompetencje w zakresie zgodności z przepisami: ISO 27001:2023, ISO 9001:2015, PCI DSS, RODO oraz architektura gotowa na PSD3.

Przykładowy projekt Kindgeek

Decta potrzebowała banku cyfrowego dla małych i średnich przedsiębiorstw z Wielkiej Brytanii, zbudowanego na bazie rozwiązania white-label, które Kindgeek miał już wcześniej opracowane. Zespół, liczący do 35 osób w trakcie trzyletniej współpracy, dostarczył konfigurowalny onboarding i KYC, które firmy mogły dostosowywać do własnych kwestionariuszy i integrować z własnym CRM, zgodne z prawem cyfrowe podpisywanie umów z możliwością śledzenia dokumentów oraz niestandardowo zbudowaną księgę główną wybraną zamiast gotowego rozwiązania, aby dokładnie odpowiadała modelowi operacyjnemu klienta. Do tego dochodziły usługi acquiringowe dla terminali e-commerce, moduł zarządzania opłatami przypisujący plany taryfowe do poszczególnych klientów i przetwarzający opłaty księgowane przez systemy zewnętrzne, back-office ticketing ze ścieżkami audytu oraz obsługa klienta przez czat i zgłoszenia. W połowie projektu testy akceptacyjne użytkowników ujawniły wymagania wykraczające poza pierwotny zakres, a zespół uwzględnił je równolegle z niestandardowym procesem obsługi wypłat zbudowanym pod istniejące procesy biznesowe Decta.

Ile kosztuje tworzenie oprogramowania z Kindgeek?

Kindgeek pobiera od 50 do 99 USD za godzinę przy minimalnej wartości projektu 50 000 USD oraz ocenie kosztowej Clutch na poziomie 4,7 na 5. Budżety klientów widoczne w recenzjach mieszczą się w przedziale od 10 000 do 1 mln USD, choć najczęstsza wielkość projektu to poniżej 49 999 USD, co wskazuje na dużą liczbę ściśle określonych projektów doradczych i działań discovery obok dużych realizacji platformowych. Stawka jest tu równie wysoka jak najwyższa i daje dostęp do doświadczenia w obszarach regulowanych, którego zdobycie zajęłoby generalistycznemu zespołowi miesiące.

Co klienci mówią o współpracy z Kindgeek?

„Najbardziej wyróżniały tę firmę wyjątkowa dbałość o szczegóły i niezachwiane zaangażowanie w dostarczenie rozwiązania szytego na miarę, precyzyjnie dopasowanego do naszych konkretnych potrzeb”. - Thekla Paschali, CTO, payabl.

„Szczególnie imponujące było ich rozumienie rzeczywistych wyzwań biznesowych oraz umiejętność dostosowania się do naszych konkretnych celów”. - Volod Fedoriv, współzałożyciel, Remofirst

„Imponowały ich rozumienie rzeczywistych zastosowań biznesowych oraz umiejętność dostosowania się do naszych potrzeb biznesowych”. - Eduard Singer, CEO, neusinger GmbH

Powtarzająca się krytyka dotyczy rotacji w niektórych specjalizacjach, którą część klientów uznała za na tyle zakłócającą pracę, że potrzebne były solidniejsze procesy przekazywania wiedzy. Warto poruszyć to od razu podczas pierwszej rozmowy: zapytaj, jaki jest wskaźnik odejść na stanowiskach, których potrzebujesz, i jak wygląda protokół przekazania obowiązków.

Dlaczego firmy wybierają Kindgeek?

  • Fintech to jedyna branża, którą obsługuje ta firma, więc zgodność z przepisami jest uwzględniana już na poziomie architektury, zamiast być dokładana dopiero wtedy, gdy zażąda tego regulator

  • Pakiet certyfikacji obejmujący większość tego, czego będzie wymagać przegląd bezpieczeństwa klienta z obszaru płatności lub bankowości, w tym PCI DSS i ISO 27001:2023

  • Produkty white-label, które skracają time to market dla ofert neobanków, portfeli elektronicznych i produktów pożyczkowych

  • Usługi doradcze obejmujące ocenę zgodności z przepisami, przegląd architektury, audyt oprogramowania i technical due diligence, przydatne, jeśli przejąłeś bazę kodu, do której nie masz zaufania

  • Doświadczenie przy platformach przetwarzających ponad 10 mld EUR, więc kwestia skali właściwie rozstrzyga się sama

EB Pearls

EB Pearls łączy model offshore i onshore. Założona w 2004 roku w Nepalu, a od 2008 roku obecna także w Australii, firma prowadzi kontakt z klientami, product design, account management i QA z biura w Sydney a działania inżynierskie z Katmandu, wszystko in-house. Firma podaje ponad 360 specjalistów zatrudnionych na pełny etat, ponad 900 projektów software’owych w ponad 18 branżach, ponad 1 400 obsłużonych firm, 97% retencji klientów, oraz 98% terminowo dostarczanych projektów w ciągu ostatnich dwunastu lat. Przez cztery kolejne lata zajmowała 1. miejsce w globalnym rankingu Clutch, ma certyfikaty ISO 9001 i 27001 i zdobyła ponad 70 międzynarodowych nagród. Dostarczanie opiera na autorskim frameworku o nazwie Built to Last, który zakłada warsztaty discovery jeszcze zanim powstanie pierwszy wireframe.

Przykładowy projekt EB Pearls

Nuvei to globalna firma płatnicza działająca w regionie Azji i Pacyfiku, Europie oraz Kanadzie. Nie szukała dostawcy realizującego prace według statement of work — chciała inżynierów wewnątrz własnej organizacji produktowej. EB Pearls osadziło w projekcie zespół, który działa w tym samym rytmie stand-upów, według tego samego tempa sprintów, w tym samym Jira i w tej samej rotacji on-call co wewnętrzny zespół Nuvei, raportując do menedżera po stronie Nuvei i będąc ocenianym według tych samych benchmarków dostarczania. Zakres prac obejmuje backendowe przetwarzanie płatności i logikę rozliczeń, automatyzację QA, CI/CD i observability oraz UX dla merchantów. Najważniejszy efekt architektoniczny: wspólne fundamenty integracyjne, które pozwalają Ponad 350 partnerów integruje się raz i skaluje działalność bez tworzenia dedykowanych rozwiązań dla każdego z nich.

Ile kosztuje development w EB Pearls?

EB Pearls podaje od 25 do 49 USD za godzinę przy minimalnej wartości projektu 5 000 USD oraz ocenie kosztowej w Clutch na poziomie 4,8 na 5. Wartość ocenianych projektów mieści się w przedziale od 28 000 do 300 000 AUD, a większość z nich kosztuje poniżej 49 999 USD. Przejrzystość kosztów regularnie pojawia się w recenzjach — klienci zestawiają szczegółowe wyceny EB Pearls z bardziej ogólnikowymi ofertami innych agencji na etapie wyboru dostawcy.

Co klienci mówią o współpracy z EB Pearls?

„EB Pearls nie tylko dostarczyło to, o co prosiliśmy; do każdej rozmowy wnosiło wiedzę, doświadczenie i rzetelność.” - Andrew Penn, Member of the Board of Advisors, Glow Services Corp

„EB Pearls wniosło porządek w chaos. Nie tylko tworzyli funkcje. Budowali też zaufanie.” - Bishal Dahal, IT Support Specialist, TitanTech Support

„Faza discovery uchroniła nas przed kosztownymi błędami, z których nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Podważyła część naszych początkowych założeń, doprecyzowała, co faktycznie należało zbudować najpierw, i dała nam znacznie solidniejsze podstawy, zanim ruszyło tworzenie oprogramowania.” - Kym Herbert, Product Lead, Optus

Niektórzy klienci zwracali uwagę na braki w proaktywnej komunikacji, konkretnie w zakresie terminowych aktualizacji statusu. Z drugiej strony firma ma wyjątkowo dobre wyniki w obszarze terminowego dostarczania, więc wygląda na to, że problem dotyczy raczej rytmu raportowania niż opóźnień w pracach.

Dlaczego firmy wybierają EB Pearls?

  • Anglojęzyczne biuro w Australii połączone z zespołem inżynierskim w Nepalu — taki model usuwa znaczną część tarć typowych dla współpracy prowadzonej wyłącznie offshore

  • Dwadzieścia jeden lat nieprzerwanej działalności i 97% powracających klientów — taka trwałość to rzadkość na tym rynku

  • Proces oparty najpierw na discovery, któremu klienci przypisują eliminowanie źle zdefiniowanego zakresu, zanim trafi do realizacji

  • Mobile znajduje się w centrum działalności firmy — Flutter, Kotlin i Swift przewijają się przez setki wdrożonych aplikacji

  • Certyfikacja ISO 9001 i 27001 w obu hubach, co realnie skraca czas przeglądu bezpieczeństwa po stronie enterprise

Dreamix

Dreamix to firma skoncentrowana na rozwiązaniach enterprise. Założona w 2007 roku w Sofii, w Bułgarii, ponad 200-osobowy zespół od ponad 17 lat tworzy strategiczne oprogramowanie dla firm z Ameryki Północnej, Europy i Bliskiego Wschodu, a wśród wskazanych klientów jest m.in. Icelandair Prace obejmują aplikacje webowe, AI i ML, chmurę oraz modernizację enterprise w ochronie zdrowia, fintechu, transporcie, logistyce, e-commerce i lotnictwie. Firma deklaruje 95% retencji zarówno wśród pracowników, jak i klientów. Wyróżnienia przyznały jej Forbes, Lean Institute, Global Sourcing Awards oraz European IT & Software Excellence Awards. Inżynierowie Dreamix często prowadzą zajęcia na uczelniach, co wiele mówi o poziomie ich doświadczenia.

Przykładowy projekt autorstwa Dreamix

eJourney to saudyjski cyfrowy marketplace usług turystycznych uruchomiony przez Digital Mobility Solutions, spółkę należącą do Grupy SAPTCO. Problemem było rozproszenie: pielgrzymi i podróżni rezerwowali loty u jednego dostawcy, hotele u drugiego, a transport naziemny u trzeciego, podczas gdy pakiety, płatności i wsparcie były rozrzucone po oddzielnych platformach. Gdy analiza opcji build-or-buy wykazała, że żadna gotowa platforma nie zapewni jednolitego koszyka ani centralnego panelu operatora, Dreamix zbudował platformę technologiczną od podstaw. Jej rdzeniem jest jeden silnik rezerwacyjny łączący loty, hotele, transfery prywatne i współdzielone, przewozy autobusowe oraz wyselekcjonowane pakiety Umrah w ramach jednego checkoutu. Wokół niego działają moduły do zarządzania podróżami służbowymi, narzędzia dla biur podróży i operatorów Umrah, zintegrowany marketplace dostawców o nazwie Souq eJourney oraz infrastruktura wsparcia klienta obejmująca podróżnych przed wyjazdem, w trakcie podróży i po jej zakończeniu.

Ile kosztuje development w Dreamix?

Dreamix podaje stawkę od 25 do 49 USD za godzinę przy minimalnej wartości projektu wynoszącej 50 000 USD oraz ocenie kosztowej w Clutch na poziomie 4,7 na 5. To, co wyróżnia firmę na tle innych w tym samym przedziale stawek, to skala współpracy: najczęstszy projekt mieści się w przedziale od 200 000 do 999 999 USD, czyli w największym typowym przedziale spośród wszystkich firm na tej liście. Dreamix jest nastawiony na wieloletnie programy dla przedsiębiorstw, a nie na MVP za 30 000 USD.

Co klienci mówią o współpracy z Dreamix?

„Świetnie rozwiązują problemy! Bardzo dobrze pracowali jako zespół i z innymi zespołami! Bez ego!” - Alexander Tsiaras, CEO, StoryMD

„Imponowały wiedza inżynierska Dreamix, gotowość, by zrobić więcej, umiejętność słuchania i SDLC.” - Marta Padilla Montoliu, Former CTO, Energy Company

„Imponuje konsekwentnie najwyższy poziom każdego eksperta, którego wnieśli do tej współpracy.” - Thorir Olafsson, Director Digital Development, Icelandair

W opublikowanych recenzjach Dreamix nie powtarza się żadna krytyka, ale bardziej wynika to z mniejszej próby niż z nieskazitelnego wyniku: profil firmy w Clutch opiera się na 16 recenzjach, czyli mniejszej liczbie niż w przypadku większości firm z tego zestawienia. Wyraźniejszym ograniczeniem są próg 50 000 USD i duża typowa skala współpracy.

Dlaczego firmy wybierają Dreamix?

  • Klienci podają, że Dreamix rozwiązuje krytyczne problemy, z którymi wcześniejsi dostawcy sobie nie poradzili — a to właśnie konkretny powód, dla którego wiele firm w ogóle zmienia partnera

  • Modernizacja systemów enterprise to jedna z kluczowych linii usług, obejmująca środowisko legacy, które większość scale-upów z czasem dziedziczy

  • 95% retencji po obu stronach współpracy, co oznacza, że inżynierowie, którzy poznają twój system, zwykle nadal przy nim pracują również za rok

  • Duże doświadczenie w lotnictwie, logistyce i transporcie — sektorach, w których wiedzę domenową buduje się latami, a jej efekty od razu widać w decyzjach architektonicznych

  • Inżynierowie prowadzący zajęcia na poziomie akademickim i wewnętrzne kluby wiedzy — trwały sygnał wysokich standardów rekrutacji

SapientPro

SapientPro ma najmniejszy zespół na tej liście i odpowiednio się pozycjonuje. Firma zarejestrowana w Luzern, Switzerland i założona w 2016, ta ponad 70-osobowa firma zrealizowała ponad 200 projektów i ma ocenę 5 na 5 w Clutch na podstawie 36 zweryfikowanych recenzji. Przekaz jest prosty: zespół oparty głównie na seniorach do pracy nad nowoczesnymi wyzwaniami — oprogramowaniem tworzonym na zamówienie, platformami SaaS, AI i ML oraz Web3. Potwierdza to kadra zarządzająca: CTO ma doktorat z matematyki stosowanej, a szefowie działów po 14–17 lat doświadczenia. Sama firma ujmuje to bezpośrednio: nie sprzedaje godzin, tylko bierze odpowiedzialność za gotowe produkty.

Przykładowy projekt SapientPro

Holenderska szkoła językowa chciała wdrożyć nauczyciela AI obsługującego głos, który potrafi prowadzić prawdziwą rozmowę. SapientPro rozpoczęło prace w grudniu 2024 roku i dostarczyło działającą platformę do marca 2025 roku, opartą na interaktywnych awatarach, które reagują w czasie rzeczywistym zsynchronizowaną mową i mimiką twarzy. Najtrudniejsze były opóźnienia i przekazywanie informacji zwrotnej. Zespół zbudował własny silnik mowy o niskich opóźnieniach, dzięki czemu wejście głosowe, generowanie odpowiedzi i odpowiedź głosowa są realizowane wystarczająco szybko, by rozmowa brzmiała naturalnie, a dodatkowo wdrożył ocenę wymowy na poziomie fonemów która koryguje uczących się w trakcie wypowiedzi, nie zaburzając immersji. Nauczyciele otrzymali szablony lekcji, śledzenie obecności oraz interaktywną tablicę z wbudowanymi wskazówkami dotyczącymi wymowy. Platforma została uruchomiona po niderlandzku i od początku zaprojektowano ją z myślą o kolejnych językach. Łącznie: 300 godzin, dwie osoby.

Ile kosztuje development w SapientPro?

SapientPro podaje stawkę od 25 do 49 USD za godzinę przy minimalnej wartości projektu 5 000 USD oraz ocenie kosztowej w Clutch na poziomie 4,9 na 5. W analizowanych projektach budżety wynosiły od 12 000 do ponad 500 000 USD, przy czym większość nie przekraczała 49 999 USD. Niski próg wejścia i mały zespół sprawiają, że to realna opcja dla proof of concept o jasno określonym zakresie — dokładnie takim jak projekt platformy do nauki języków.

Co klienci mówią o współpracy z SapientPro?

„Jestem bardzo zadowolony z tego, na jakim etapie są moduły platformy, co świadczy o kompetencjach SapientPro.” — Onno Halsema, CEO, Contentoo

„Dostarczyli projekt na czas i uwzględnili wiele rozszerzeń, gdy nasze plany i zestaw funkcji ewoluowały.” — Luke Baker, Founder, Zenyte Ltd

„Imponowały ich szybkość w rozwiązywaniu problemów i jakość dostarczanego rozwiązania.” — Gaurav Singh Basnyat, Digital Programme Dev Manager, Norwegian Refugee Council

Kilku klientów sugerowało, że SapientPro powinno wzmocnić wewnętrzne QA, konkretnie przez dokładniejszy code review i testy techniczne przed końcowym przekazaniem. W 70-osobowym zespole to kwestia zarówno zasobów, jak i procesu, dlatego przed startem prac warto pisemnie uzgodnić kryteria akceptacji i odpowiedzialność za testy.

Dlaczego firmy wybierają SapientPro?

  • Rzetelne kompetencje inżynieryjne w obszarze AI, wykraczające daleko poza samo opakowywanie API, obejmujące własne potoki mowy, computer vision i automatyzację dokumentów

  • Próg wejścia na poziomie 5 000 USD sprawia, że płatny proof of concept jest realną opcją, zanim zdecydujesz się na budowę platformy

  • Małe, seniorskie zespoły oznaczają, że osoby, które poznajesz podczas rozmowy sprzedażowej, to te same osoby, które piszą kod

  • W recenzjach regularnie pojawiają się dobra znajomość angielskiego i responsywność, a to ma większe znaczenie niż zwykle, gdy zespół jest mały, a komunikacja jest bezpośrednia

  • Prace nad Web3 i smart kontraktami idą tu w parze z klasycznym tworzeniem produktów, więc hybrydowa mapa drogowa nie wymaga dwóch dostawców

BrightMarbles

BrightMarbles określa się jako one-stop shop i potwierdza to podział usług: cyberbezpieczeństwo, tworzenie aplikacji mobilnych i web development odpowiadają każde za 20% działalności, a resztę stanowią tworzenie dedykowanego oprogramowania, zarządzane usługi DevOps, low-code/no-code, utrzymanie aplikacji oraz UX/UI. Firma została założona w 2016 roku i ma siedzibę w Rotterdamie oraz dodatkowymi hubami, a jej zespół liczy ponad 160 ekspertów ze średnio ponad siedmioletnim doświadczeniem, z czego 65% to starsi inżynierowie, liderzy zespołów lub architekci oprogramowania. Firma zatrudnia spośród 4% najlepiej zweryfikowanych kandydatów i utrzymuje 92% z nich w długim terminie. Wśród partnerstw są Microsoft Gold, Adobe Solution Partner oraz certyfikacja ISO/IEC 27001. W portfolio klientów znajduje się siedem jednorożców, w tym szwedzka firma bio-convergence Cellink i platforma krypto LiteBit, której aplikacja obsługuje ponad 600 000 traderów.

Przykładowy projekt BrightMarbles

ArKaos tworzy systemy wideo i multimedialne działające w czasie rzeczywistym na potrzeby rozrywki na żywo — oprogramowanie stojące za wielkoskalowymi instalacjami świetlnymi i wideo. Produkty są wymagające: wieloplatformowe, działające przy wysokim poziomie współbieżności, zsynchronizowane między konfiguracjami wieloserwerowymi i mające zachowywać stabilność na bardzo zróżnicowanym sprzęcie. BrightMarbles włączył do projektu specjalistów od C, C++, Qt i wxWidgets jako rozszerzenie własnego zespołu deweloperskiego ArKaos, przejmując prace nad wielowątkowością, dużą liczbą operacji wejścia/wyjścia oraz wyjątkowo niewygodnym obszarem testowania komponentów graficznych. Wyniki raportowane przez firmę: 6 razy więcej profesjonalnych użytkowników, 3 razy szybsze wejście na rynek i o 130% stabilniejsze działanie.

Ile kosztuje development w BrightMarbles?

BrightMarbles podaje stawkę od 50 do 99 USD za godzinę przy minimalnej wartości projektu 50 000 USD i ocenie kosztowej Clutch na poziomie 4,9 na 5, remisując z SapientPro i SmartTek pod względem najwyższego wyniku na tej liście. Najczęstsza wartość projektu to od 50 000 do 199 999 USD na podstawie 37 opinii. Stawka odzwierciedla bardziej strukturę seniority niż lokalizację: skoro 65% zespołu stanowią osoby na poziomie senior, lead lub architect, kupujesz inny profil kadrowy niż u dostawcy konkurującego arbitrażem stawek.

Co klienci mówią o współpracy z BrightMarbles?

„Korzystaliśmy tylko z ich usług DevOps, ale największe wrażenie robi to, że oferują szeroki zakres usług IT.” — Filip Jovanovic, CEO, Ceres Blockchain Solutions

„Szczególnie zaimponowała nam ich szybkość reagowania na nasze potrzeby. Nie wspominając o tym, jak płynnie weszli do naszego zespołu w modelu staff augmentation.” — Nevena Nikolic, Partner & Project Director, Vega IT

„Zwykle jest okres, w którym nowe osoby muszą wdrożyć się do projektu, ale ich ludzie poważnie podeszli do terminu i już w pierwszych dniach współpracy udało nam się ukończyć część funkcji.” — Luka Ćurčić, Co-Founder & CEO, Marble IT

Powtarzający się w opiniach wątek jest taki, że klienci chcieliby, aby BrightMarbles było większe. Przy ponad 160 osobach firma może osiągać limit równoległego wolumenu prac, więc sprawdź dostępność odpowiednio wcześnie, jeśli twoja mapa drogowa wymaga kilku równoległych strumieni prac.

Dlaczego firmy wybierają BrightMarbles?

  • Zespół z przewagą seniorów, w którym dwie trzecie inżynierów to leadzi, architekci lub seniorzy — widać to zarówno w jakości kodu, jak i w tym, jak niewielkiego nadzoru wymaga współpraca

  • Cyberbezpieczeństwo jako pełnoprawna linia usług, poparte certyfikacją ISO/IEC 27001, a nie jedynie pozycją odhaconą na slajdzie z kompetencjami

  • Siedem jednorożców w portfolio klientów, w tym rola kluczowego partnera rozwojowego Cellink

  • Partnerstwa Microsoft Gold i Adobe — istotne, jeśli twój stos technologiczny jest oparty na rozwiązaniach któregoś z tych dostawców

  • 90% nowych klientów trafia z polecenia, a 95% zostaje partnerami długoterminowymi — to dwa wskaźniki, które najtrudniej sztucznie wypracować

SmartTek Solutions

SmartTek Solutions działa w niszy, którą reszta firm z tej listy w dużej mierze zostawia bez większej uwagi: technologii immersyjnych i systemów ERP. Firma została założona w 2017 i ma siedzibę w Lwów, Ukraina a także w dwóch kolejnych lokalizacjach, ten ponad 160-osobowy zespół zrealizował ponad 350 projektów i odnotowuje 97-procentowy poziom satysfakcji klientów. Około 20% działalności firmy stanowi tworzenie rozwiązań AR/VR, a kolejne 20% — konsulting ERP i integracja systemów, a pozostałą część stanowią rozwiązania szyte na miarę i projekty webowe. Firma należy do Euvic Group, dużej europejskiej grupy świadczącej usługi IT, i obsługuje klientów w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Izraelu, Rumunii i krajach UE. Szczególnie mocną stroną firmy są wdrożenia Odoo, a także IoT i inżynieria chmurowa.

Przykładowy projekt SmartTek Solutions

Klient z sektora agritech potrzebował jednego cyfrowego środowiska do obsługi procesów związanych z żywieniem zwierząt, obejmującego zautomatyzowane planowanie pasz, stany magazynowe, dane IoT z czujników w mieszalnikach pasz oraz analitykę, z którego mogliby korzystać właściciele gospodarstw, konsultanci i administratorzy, przy zachowaniu ścisłej separacji danych między organizacjami. SmartTek przejął odpowiedzialność za architekturę, wymagania, rozwój, wdrożenie i bieżące dostarczanie, a w razie potrzeby zapewniał także wsparcie Virtual CISO i CTO. Rozwiązanie obejmuje zarządzanie dawkami i recepturami z danymi historycznymi oraz prognozowaniem, dostęp typu multi-tenant dla trzech odrębnych ról użytkowników, obsługę wielu języków oraz zarówno jednostek metrycznych, jak i imperialnych, a także mobilną aplikację towarzyszącą działającą offline dla pracowników pracujących w terenie bez dostępu do sieci. Platforma obsługuje obecnie ponad 750 aktywnych gospodarstw zarządzających ponad 400 000 sztuk bydła w ponad 7 krajach na trzech kontynentach.

Ile kosztuje tworzenie oprogramowania w SmartTek Solutions?

SmartTek podaje stawkę od 25 do 49 USD za godzinę przy minimalnej wartości projektu 10 000 USD oraz ocenę kosztową w Clutch na poziomie 4,9 na 5. Opisywane projekty mieszczą się w przedziale od 3 000 do 250 000 USD, przy czym najczęstszy przedział to od 10 000 do 49 999 USD, czyli najniższy typowy poziom współpracy na tej liście. To sprawia, że SmartTek jest praktycznym wyborem dla projektu ograniczonego do modułu ERP lub pilota AR/VR, bez konieczności od razu angażowania się w przedsięwzięcie na skalę całej platformy.

Co klienci mówią o współpracy ze SmartTek Solutions?

„Największe wrażenie zrobiła na nas ich dogłębna znajomość Odoo oraz umiejętność dostosowania platformy do naszej specyficznej logiki biznesowej. Nie tylko wdrożyli moduły — wspólnie z nami przemyśleli nasze procesy na nowo.” - Mariya Gasyuk, Account Manager, Elogic Commerce

„Przez cały okres współpracy mieliśmy dedykowanego kierownika projektu, który zawsze był dostępny, by rozwiać wszelkie wątpliwości lub dostosować się do zmieniających się wymagań.” - Anna Suchard, CEO, IT Services Agency

„Byliśmy pod wrażeniem ich profesjonalizmu, jasnej komunikacji i dbałości o szczegóły przez cały czas trwania projektu.” - Denys Lytvynov, Research Development Team Lead, Lite+Fog GmbH

Jeden z klientów zwrócił uwagę, że wymagania dotyczące początkowych płatności nie zostały wystarczająco jasno zakomunikowane na początku, co spowodowało opóźnienie. Ustal harmonogram płatności i warunki fakturowania już na etapie umowy, zamiast zakładać standardową praktykę.

Dlaczego firmy wybierają SmartTek Solutions?

  • AR/VR stanowi jedną piątą działalności firmy, więc symulatory szkoleniowe i immersyjne doświadczenia produktowe są tu traktowane jako kluczowy obszar działalności

  • Ekspertyza w Odoo i szerzej pojętych systemach ERP, a klienci wskazują na przeprojektowanie procesów obok samego wdrożenia

  • Usługi Virtual CISO i CTO dostępne na żądanie — realne uzupełnienie dla firm bez wewnętrznego, senioralnego przywództwa technicznego

  • Wsparcie Euvic Group daje średniej wielkości zespołowi skalę działania i ciągłość

  • Zakres projektów od 3 000 do 250 000 USD i próg wejścia od 10 000 USD, wystarczająco szeroki, by pasował do pierwszej współpracy o zakresie potraktowanym jako test

Co wyróżnia świetną offshore’ową firmę tworzącą oprogramowanie?

Świetny partner offshore to taki, którego miks seniority, doświadczenie domenowe i dyscyplina w dostarczaniu sprawiają, że poświęcasz mniej godzin na tłumaczenie podstaw. Wszystko inne wynika właśnie z tego.

Pięć sygnałów odróżnia naprawdę mocnych dostawców od tych, którzy są po prostu dostępni.

Miks seniority wyrażony liczbą. Zapytaj, jaki odsetek przypisanego zespołu stanowią seniorzy. BrightMarbles podaje 65% starszych inżynierów, liderów i architektów. Newwave informuje, że 99% deweloperów ma co najmniej trzy lata doświadczenia. Jeśli dostawca nie potrafi odpowiedzieć na to precyzyjnie, to też jest dla ciebie jakaś odpowiedź.

Po drugie, szukaj doświadczenia domenowego w twoim konkretnym kontekście. Najwyraźniej widać to w pracy regulowanej: Kindgeek tworzy wyłącznie rozwiązania fintech i ma PCI DSS oraz ISO 27001:2023, bo wymagają tego regulatorzy jego klientów, a Monterail dostarczył ponad 75 aplikacji dla sektora ochrony zdrowia. Zespół o ogólnym profilu może nauczyć się twojej branży, ale płacisz za tę naukę podwójnie: najpierw w godzinach, a potem w błędach architektonicznych popełnionych, zanim ta wiedza się utrwali.

Retencja po obu stronach współpracy to trzeci sygnał. Dreamix podaje 95% retencji wśród pracowników i relacji z klientami; BrightMarbles raportuje 92% retencji pracowników i 95% klientów, którzy zostają długoterminowymi partnerami; EB Pearls podaje 97% powracających klientów. Rotacja kosztuje w sposób, którego nigdy nie widać na fakturze. Gdy odchodzi inżynier rozumiejący logikę twoich prowizji, ktoś inny nalicza ci czas potrzebny, by odkryć ją na nowo.

Czwarty sygnał to podejście do bezpieczeństwa, które da się zweryfikować: ISO 27001 lub SOC 2 Type II z aktualnym Statement of Applicability, podsumowanie przetwarzania danych wskazujące subprocesorów i lokalizacje danych oraz dowody ciągłości działania. Kindgeek, EB Pearls i BrightMarbles mają certyfikat ISO 27001. Jeśli twoje dane dotyczą mieszkańców UE, dodaj do tej listy umowę powierzenia przetwarzania danych ze standardowymi klauzulami umownymi.

Gotowość, by powiedzieć „nie” to ostatni sygnał — i najtrudniejszy do sprawdzenia podczas rozmowy sprzedażowej. EB Pearls ujmuje to w swoich materiałach wprost: agencja, która na wszystko mówi „tak”, jest sygnałem ostrzegawczym. Partner, który kwestionuje funkcję, harmonogram albo brief, chroni twój budżet.

Ile kosztuje offshore’owe tworzenie oprogramowania w 2026 roku?

Benchmarkowe stawki offshore w 2026 roku zaczynają się od około 24 USD za godzinę dla juniora w Azji i sięgają 76 USD za godzinę dla seniora w Europie Środkowo-Wschodniej, wobec od 90 do 350 USD za godzinę w porównywalnej agencji w USA. Stawki spadły rok do roku we wszystkich głównych regionach offshore — pod wpływem konkurencji i dzięki dostarczaniu wspieranemu przez AI, które zwiększa produktywność na inżyniera.

Region / model

Junior

Senior

Zmiana r/r w 2026 roku

Azja (Południowa i Południowo-Wschodnia)

24–31 USD

31–41 USD

Spadek o ok. 8%

Europa Środkowo-Wschodnia

31–39 USD

64–76 USD

Spadek o 4,4%

Ameryka Łacińska (nearshore)

33–45 USD

60–75 USD

Spadek o 7,1%

Amerykańska agencja małej skali

n/d

90–160 USD

n/d

Amerykańska agencja ze średniego segmentu rynku

n/d

120–250 USD

n/d

Amerykańska agencja dla dużych firm

n/d

250–350 USD

n/d

Dane regionalne dla offshore: Accelerance 2026 Global Software Development Rates & Trends. Poziomy amerykańskich agencji: FullStack 2026 Software Development Price Guide.

Zwróć uwagę, jak opublikowane w tym artykule stawki wypadają na tle tej tabeli. Cztery europejskie firmy podające stawki od 25 do 49 USD za godzinę — Monterail, Redberry, Dreamix i SmartTek — znajdują się poniżej regionalnego przedziału dla seniorów, czyli 64–76 USD. Tak działają uśrednione stawki zespołowe: zespół złożony z dwóch seniorów i trzech inżynierów mid-level ma średnią wyraźnie poniżej stawki dla seniora, a to właśnie taki uśredniony poziom większość dostawców publikuje w profilu katalogowym.

Trzy rzeczy regularnie powiększają różnicę między deklarowaną stawką a tym, ile faktycznie wydajesz:

  • Szacunki branżowe wskazują, że usuwanie błędów i przeróbki pochłaniają od 15% do 26% godzin projektowych, a tam, gdzie zarządzanie jakością jest słabe — znacznie więcej. To największy ukryty koszt w modelu offshore.

  • Wybór dostawcy, zawarcie umowy i stały nadzór po twojej stronie istotnie zwiększają całkowite wydatki, a nic z tego nie pojawia się na fakturze dostawcy.

  • Każdy inżynier dołączony do projektu lub zastępujący kogoś w jego trakcie potrzebuje kontekstu dotyczącego bazy kodu i logiki biznesowej, zanim zacznie pracować produktywnie. W złożonym systemie oznacza to płatne tygodnie, zanim taka osoba zacznie przynosić wartość.

Dlatego przy porównywaniu ofert trzeba patrzeć na całkowity koszt dostarczenia jednej wdrożonej funkcji. Zespół za 25 USD, który musi przerabiać jedną trzecią swojej pracy, kosztuje więcej niż zespół za 60 USD, który tego nie robi.

Cena stała, Time and Materials, dedykowany zespół czy staff augmentation?

Model współpracy decyduje o tym, kto bierze na siebie ryzyko związane z zakresem. Wybierz go zależnie od tego, jak dobrze zdefiniowane są twoje wymagania i jakimi zasobami do zarządzania pracą inżynieryjną dysponujesz wewnętrznie.

Model

Najlepsze zastosowanie

Przewidywalność kosztów

Ryzyko związane z zakresem

Przykład z tej listy

Cena stała

Ściśle określone, krótkie projekty, w których wymagania się nie zmienią

Wysoka

Po stronie dostawcy, uwzględnione w wycenie

Płatności etapowe EB Pearls przy zakresie ustalonym przed rozpoczęciem prac deweloperskich

Time and materials

Discovery, prace badawczo-rozwojowe i produkty, których mapa drogowa wciąż się kształtuje

Niska do umiarkowanej

Po twojej stronie

Popularne w większości firm z tej listy przy pracach na wczesnym etapie

Dedykowany zespół

Produkty rozwijane przez wiele lat, które wymagają stabilnego kontekstu i odpowiedzialności za utrzymanie

Umiarkowana, przewidywalna w ujęciu miesięcznym

Współdzielone

Czteroosobowy zespół Redberry pracujący nad PP Mobius przez ponad 2 lata; współpraca Kindgeek z Decta obejmująca do 35 osób

Staff augmentation

Masz już zarządzanie inżynierskie i potrzebujesz dodatkowych zasobów lub konkretnych kompetencji

Wysoka w przeliczeniu na osobę, niska w odniesieniu do efektów

Po twojej stronie

Wyraźnie opisana oferta staff augmentation Redberry; EB Pearls jako część organizacji produktowej Nuvei

Kilka praktycznych uwag. Cena stała sprawdza się tylko wtedy, gdy specyfikacja jest rzeczywiście gotowa, a zapłacenie za fazę discovery, która do tego prowadzi, zwykle kosztuje mniej niż późniejsze change requesty wynikające ze specyfikacji przygotowanej w pośpiechu. Dedykowane zespoły to domyślny wybór przy wszystkim, co ma nadal działać za trzy lata, bo wartość wynika z kontekstu, który taki zespół z czasem gromadzi. Staff augmentation to zasoby, a nie efekty: jeśli nie masz product managera i tech leada, którzy potrafią pokierować pracą, kupujesz deweloperów, którzy będą czekać na instrukcje.

Jak wybrać właściwego partnera offshore do tworzenia oprogramowania?

Przeprowadź uporządkowaną ocenę. Realistyczny harmonogram, jeśli chcesz zrobić to porządnie, to dwa do czterech tygodni — obejmuje on RFI dla kandydatów, rozmowy referencyjne i przegląd umowy z prawnikiem.

  1. Twórz shortlistę na podstawie domeny i stosu technologicznego, a nie stawki. Wybierz od trzech do pięciu dostawców, którzy dostarczyli już coś strukturalnie podobnego do tego, czego potrzebujesz. Stawka powinna być czynnikiem rozstrzygającym na końcu, a nie filtrem na starcie.

  2. Najpierw przeczytaj negatywne opinie. Każda firma opisana w tym artykule ma w publicznych opiniach powtarzający się zarzut, a większością z nich da się zarządzić, jeśli wiesz o nich z wyprzedzeniem. Najczęściej pojawiają się cztery kwestie: rotacja, rytm komunikacji, jakość projektowania i rygor QA. Dostawca, o którym nigdzie nie ma żadnej krytyki, zwykle ma po prostu małą próbkę opinii.

  3. Zapytaj o strukturę seniority i wskaźnik rotacji dla konkretnych ról, których potrzebujesz. Nie o średnią dla całej firmy. O role, których potrzebujesz.

  4. Zbierz pakiet zgodności jeszcze przed prezentacją sprzedażową. Certyfikat wraz ze Statement of Applicability, zestawienie podwykonawców przetwarzających dane i lokalizacji danych, harmonogram powiadamiania o naruszeniach, raporty z testów penetracyjnych oraz proces odbierania dostępu od inżyniera odchodzącego z projektu.

  5. Sprawdź, czy umowa przewiduje przeniesienie praw własności intelektualnej na każdym etapie, a nie dopiero przy płatności końcowej. Jeśli współpraca zakończy się wcześniej, chcesz mieć prawa do tego, co już zostało zbudowane.

  6. Dopilnuj, by po stronie dostawcy był wskazany konkretny senior lead który pozostanie zaangażowany przez cały okres współpracy, i zadbaj o to, by procedura zastępstwa była zapisana na piśmie.

  7. Wyjdź poza standardowe referencje. Zapytaj, co poszło nie tak i jak sobie z tym poradzono. Dostawcy podają referencje od osób, które powiedzą o nich dobre rzeczy; wartościowe informacje kryją się w historii wychodzenia z trudnych sytuacji.

  8. Przeprowadź płatny pilotaż. Ograniczony zakresem, dwu- lub czterotygodniowy etap realnej pracy powie ci więcej niż jakikolwiek pitch. Niektórzy dostawcy formalizują to podejście: Newwave oferuje 14-dniowy okres próbny.

Który partner offshore pasuje do twojej mapy drogowej na 2026 rok?

Dziewięć firm z tego zestawienia obejmuje czterokrotny przedział publikowanych stawek godzinowych — od poniżej 25 USD do 99 USD. Po uwzględnieniu poprawek, wdrożenia oraz czasu poświęconego na zarządzanie po twojej stronie różnice w rzeczywistym koszcie dostarczenia są znacznie mniejsze. To właśnie ten wniosek warto uwzględnić przy tworzeniu krótkiej listy: cennik stawek to najmniej miarodajna liczba, jaką podaje ci dostawca.

To, co odróżnia te firmy, to dopasowanie. Jeśli tworzysz licencjonowany produkt finansowy, architektura zgodności z przepisami w Kindgeek jest warta wyższej stawki, a przewaga cenowa Newwave nie ma znaczenia. Jeśli potrzebujesz stu tysięcy godzin stabilnego dostarczania w dobrze znanym systemie, sytuacja się odwraca. Jeśli twój produkt opiera się na Laravelu, status Premier Tier Redberry to realny wyróżnik, którego nie pokaże żadne porównanie stawek. A jeśli tworzysz regulowany produkt z obszaru ochrony zdrowia lub fintech, który ma przetrwać lata realizacji mapy drogowej, partner z dorobkiem ponad 900 projektów, oficjalnymi partnerstwami z twórcami frameworków i długotrwałymi relacjami z klientami to zupełnie inna propozycja niż zespół, który dostarczy twoje MVP i pójdzie dalej.

Wybierz dwie lub trzy firmy, których doświadczenie domenowe odpowiada twojemu, przejdź opisaną wyżej sekwencję due diligence i zapłać za niewielki zakres realnej pracy, zanim zdecydujesz się na większy projekt.

Kluczowe wnioski

  • Koszt przestał być głównym czynnikiem napędzającym offshore development. Z badania Deloitte wynika, że redukcję kosztów jako główną motywację wskazuje 34% organizacji — wobec 70% w 2020 roku — a dostęp do talentów i zwinność mają dziś równie duże znaczenie.

  • W 2026 roku stawki offshore spadły we wszystkich głównych regionach — o 4,4% w Europie Środkowo-Wschodniej i o blisko 8% w Azji — co zmniejszyło przewagę kosztową, która kiedyś uzasadniała wybór na podstawie ceny.

  • Zakres poprawek często szacuje się na 15% do 26% godzin projektowych, dlatego tani zespół, który wymaga wielu poprawek, kosztuje więcej niż zespół ze średniej półki cenowej, który ich nie wymaga.

  • Model współpracy określa, kto bierze na siebie ryzyko związane z zakresem. Fixed price przenosi je na dostawcę, ale wymaga gotowej specyfikacji; staff augmentation pozostawia je w całości po twojej stronie i zakłada, że masz już odpowiednie zarządzanie inżynierskie.

  • Każdy dostawca z tej listy ma w publicznych opiniach udokumentowaną słabość — dotyczącą rotacji, rytmu komunikacji, dojrzałości projektowej albo rygoru QA. Wykrycie jej przed podpisaniem umowy to godzina analizy o najwyższym zwrocie z inwestycji w całym procesie oceny.

FAQ o offshoringu

Grzegorz Hajdukiewicz avatar
Grzegorz Hajdukiewicz
Chief Delivery Officer
Linkedin
With over a decade of experience in the IT industry, Grzegorz has a proven track record of delivering complex projects on time and on budget. At Monterail, he leads a team of dozens of developers, designers, project managers, and business analysts, ensuring the successful delivery of software solutions for clients worldwide. Passionate about agile methodologies and continuous improvement, he constantly seeks new ways to optimize the delivery process.